Rengeteg pénzt hívtak le az erdélyi megyék – ki többet, ki kevesebbet
Fotó: Pixabay.com
Mintegy 55 milliárd lejjel, azaz 11 milliárd euróval gazdagodott a 16 erdélyi megye az Európai Unió 2014-2020 közötti támogatási ciklusában, a 2023 végéig kifutott pályázatoknak köszönhetően.
2024. szeptember 06., 19:402024. szeptember 06., 19:40
Országos szinten Bukarest vezet 18,5 milliárd lejes vissza nem térítendő „pénzeszsákkal”, a román főváros 694 jóváhagyott projekt révé jutott ekkora összeghez. A második helyen vonzáskörzete, Ilfov megye áll 13,7 milliárddal.
A kincses város régióját Konstanca (10,3 milliárd lej) és Dolj megye (9,6 milliárd) követi. Az európai alapok minisztériumának adatait idéző, összegző Transilvaniareporter.ro portál szerint a partiumi és bánsági megyékkel „kiegészült” erdélyi régió 16 közigazgatási egysége közül Bihar megye a második legügyesebb: 5,8 milliárd lejt hívott le 534 pályázat során – azaz csupán alig több, mint a Kolozs megyei összeg felét, de ez is elég volt az erdélyi „dobogó” második fokához. A harmadik Temes megye 5,6 milliárd lejjel, 585 projekt révén.
A legtöbb európai uniós pénzt lehívó kisebb romániai városok top 5-ös rangsorában négy erdélyi település található, azaz nemcsak a megyeszékhelyek „húzzák” felfelé a régiót a fejlődés útján.
A további sorrend: Szatmár 3,6 milliárd lej, Hunyad és Brassó 3,3, Maros 3,2, Máramaros 3,1, Szeben 3, Fehér 2,9, Beszterce-Naszód 2,6, Krassó-Szörény 2,2, Arad 2,1, Hargita 1,6 , Szilágy 1,5, Kovászna 0,9.
Az összes romániai megye adatai ezen a térképen láthatók.
Egyébként az adatokat a Kolozs Megyei Tanács sajtóirodája is „feldolgozta”. Tájékoztatásukban kiemelik: a 10,5 milliárd lej már elköltött pénz, a jövőben kivitelezendő projektek nincsenek benne. Alin Tișe megyei tanácselnök hozzátette, a 2022 végén közölt adatokhoz képest újabb egymilliárd lejt sikerült elkölteni. „Az elmúlt 10 évben lehívott több mint 10 milliárd lej fontos ajánlólevél Kolozs megyének” – nyilatkozta Tișe.
Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!