Jól irányzott eurómilliárdok Erdélynek: Hegedüs Csilla Brüsszel győzködéséről, a magyar épített örökség élővé tételéről

Hegedüs Csilla: egyszerűen hihetetlen, mekkora fejlődésen ment keresztül Erdély •  Fotó: Veres Nándor

Hegedüs Csilla: egyszerűen hihetetlen, mekkora fejlődésen ment keresztül Erdély

Fotó: Veres Nándor

Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár, RMDSZ-alelnök szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet. Az erdélyi megyéket „pénzelő” intézményt jelenleg megbízott vezérigazgatóként irányító műemlékvédelmi szakember interjúnkban többek között arról beszél, milyen fontos egy-egy pályázat „csomagolása”, mennyit kell alkudozni a brüsszeli hatóságokkal, milyen óriási lehetőség nyílik most a magyar kulturális örökséghez tartozó műemlékek megmentésére is, és hogyan lehet megfeleltetni őket a mai elvárásoknak, hogy ezáltal tovább „éljenek”.

Páva Adorján

2024. augusztus 22., 10:002024. augusztus 22., 10:00

– Kastélyok, kórházak, iskolák, múzeumok, templomok, parkok újulnak meg, régóta várt infrastrukturális beruházások indulnak, környezet- és zöldmobilitás-barát, intelligens fejlesztések, kistelepülés-modernizálások rajtolnak Erdélyben. Mégpedig tucatszámra: felsorolni is nehéz, hány, egyenként sok százezer vagy több millió eurós szerződést kötött csak a nyár folyamán a sikeresen pályázó önkormányzatokkal az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség. Ennyire feneketlen az a bizonyos pénzeszsák?

– A 2021-2027-es uniós finanszírozású regionális operatív programok révén mintegy 3 milliárd euró érhető el az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül. Ebben benne van az a körülbelül 800 millió–egymilliárd euró is, ami az egészségügyi operatív programból származik, hiszen annak is mi vagyunk a kezelői. De tudni kell, hogy már ezt megelőzően is körülbelül 2 milliárd eurót fektettünk be a régióba. 

Idézet
Ezek óriási összegek. Hogy kontextusba helyezzük: a Romániába érkező uniós támogatások 10-15 százalékát mi kezeljük.

Nagyon bátor lépés volt, amikor az uniós regionális programokat a nyolc regionális fejlesztési ügynökség ügykezelésére bízták. Tehát nem fentről mondják meg nekünk, hogy mit csináljunk, hanem az ügynökség az, amely – nyilván a bukaresti kollégákkal közösen – egyenesen Brüsszellel, az Európai Bizottsággal tárgyal, és utóbbi irányelvei alapján meghatározza a támogatási lehetőségeket, magyarán: mit támogatunk a régióban.

Ez mindig nagyon kemény tárgyalás, mert az Európai Bizottság kimondottan csak „zöld”, környezetbarát projekteket támogatna, mi viszont tudjuk, hogy nálunk a régióban megyei utakat kell javítani, kórházakat, iskolákat, kastélyokat, templomokat kell felújítani, parkosítani kell, elektromos buszokat kell vásárolni. Tehát ezek közül nem mindegyik olyan, ami Brüsszel prioritása.

Idézet
A decentralizációs folyamat révén a nyolc regionális fejlesztési ügynökség a saját lábára állt, ezáltal a döntések lényegesen közelebb kerültek a polgárokhoz, az önkormányzatokhoz, a cégekhez – ez nagyon lényeges.
Szatmárnémetiben többek között felújították és sétálóövezetté alakították a régi főteret •  Fotó: Facebook/Kereskényi Gábor Galéria

Szatmárnémetiben többek között felújították és sétálóövezetté alakították a régi főteret

Fotó: Facebook/Kereskényi Gábor

– A rengeteg, szerteágazó tematikájú pályázat láttán azt gondolná az ember, csak a tökkelütött vezetésű önkormányzatok maradnak le a pénzosztásról. Mennyire igaz ez: milyen nehéz megfelelni a feltételrendszernek? Tényleg szinte bármire lehet pályázni?

– Fontos, hogyan van „becsomagolva” a pályázat. Ha csak magyar vonalon nézünk körül, és elmegyünk például Szatmárnémetibe, ott egy csodát látunk. Hiszen a régi és az új főteret is felújította Kereskényi Gábor polgármester, csodálatos hídon dolgoznak, a gyalogosok és biciklisek átkelője már megvan. Ha csak egy másfél kilométeres sugarú körben nézünk szét, akkor kész csodát látunk. A Szamos-parton kerékpárutak épültek, iskolák újultak meg, óvodák épültek, ás pályázni fognak kórházfelújításra is az egészségügyi operatív programon keresztül.

Idézet
Nem tudok egy gombostűt beszúrni Észak-Erdély térképére, hogy ott ne legyen valamilyen szintű uniós támogatás.

Nyilván vannak települések, amelyek ügyesek, gyorsabbak, jól mozognak. Ilyen például Szamosbethlen Beszterce-Naszód megyében, hogy ne csak nagyvárosokról beszéljek. Ott is kész csoda, mi történik: kultúrotthontól kezdve a tömbházak energiahatékonnyá tételén keresztül, iskolafelújításokon, elektromos buszok vásárlásán át egészen a helyi kórházat érintő befektetésekig, számtalan beruházás megvalósult.

Egyszerűen hihetetlen, mekkora fejlődésen ment keresztül ez a régió.

Idézet
De jöhetek negatív példákkal is. Hogy ne máshová menjek: haza hozzám, Magyarvistára, ahol a szennyvízelvezetés, a víz sincs rendesen megoldva, mert a polgármester nem tartotta fontosnak, hogy pályázzon, amióta az RMDSZ-es alpolgármester eljött.

Mindezeket úgy mondom el, mint az az ember, aki az első EU-pályázatát 1999-ben nyújtotta be még az előcsatlakozási időszakban, a bonchidai Bánffy-kastély ügyében. Ez egy életforma. Nyilván meg kell tanulni az uniós bikkfanyelvet. Meg kell tanulni, hogyan kell „becsomagolni” azt, amit el szeretnénk érni. Ott van például a kalotaszentkirályi polgármester, aki ha bemész a faluba, elmondja: ezt világbankos pénzből csináltam, ezt ebből, amazt abból az uniós pályázatból. Egy olyan kis településről beszélünk, ahol minden utca le van aszfaltozva, fel van újítva az iskola, ahol uszoda, jégpálya, focipálya van, kultúrotthon épül, ahol az orvosi rendelő, a házak rendbe vannak téve.

Idézet
Románia most, pontosan most van abban a helyzetben, hogy annyi pénzt kapott az Európai Bizottságtól, amennyit soha többet nem fog.

Hiszen egyszerre fut az országos helyreállítási terv (PNRR) és az új 2021-2027-es támogatási ciklus.

Kalotaszentkirály mintatelepülésnek számít a pályázati források lehívása terén •  Fotó: Páva Adorján Galéria

Kalotaszentkirály mintatelepülésnek számít a pályázati források lehívása terén

Fotó: Páva Adorján

– Ahogyan már említette, a Szatmár, Máramaros, Bihar, Szilágy, Beszterce-Naszód és Kolozs megyét felölelő északnyugati fejlesztési régió ügynöksége a decentralizáció jegyében szinte maga dönthet arról, hogyan költik el „helyben” az uniós pénzeket. Bizonyára az sem mindegy, ki vezeti az intézményt. Melyek az Ön személyes prioritásai, mekkora hangsúlyt, löketet kaphat a magyar épített örökség megmentése, illetve magyarlakta települések fejlesztése?

– Ugye Kolozsváron Europa Nostra díjat kapott a Szent Mihály-templom restaurálása, felújítottuk a Farkas utcai református templomot, – egy kilométeres körzetben maradva – támogattuk az evangélikus templom, a Farkas utca, a Főtér felújítását. Akárcsak például a válaszúti kastély, a széki templom, a gyalui várkastély felújítását, és most csak Kolozs megyéről beszéltem, a magyar kulturális örökséghez tartozó épületekről.

Függetlenül attól, hogy önkormányzati, egyházi vagy civil tulajdonról van szó, az elmúlt két ciklusban nagy komoly összegek találtak gazdára. A legelső a nagykárolyi Károlyi-kastély volt, és a sor természetesen folytatódott, folytatódik. Például örömteli a szilágysomlyói Báthory-vár felújítása. Én jártam Krakkóban, ahol Báthory István erdélyi fejedelem, lengyel király sírhelyét ma is katona őrzi a várban 24 órán keresztül. És közben az a hely, ahol ő született, egy rom volt. De most van egy nagyon fiatal, nagyon ügyes liberális polgármester Szilágysomlyón, aki végre leadta hozzánk a pályázatot, és így támogatni tudtuk.

korábban írtuk

Eurómilliókkal „támadnak”, hogy két lábon és két keréken is meg lehessen rohamozni a megújuló Báthory-várat
Eurómilliókkal „támadnak”, hogy két lábon és két keréken is meg lehessen rohamozni a megújuló Báthory-várat

Nemcsak a Báthory-vár felújítására érkezik több millió euró uniós támogatás Szilágysomlyóra: egy másik projekt tízezer lakos életkörülményein javít a gyalogos és kerékpáros mobilitást elősegítő, a Kraszna folyó mentén megvalósítandó zöldberuházással.

De folytatjuk a nagykárolyi Károlyi-kastély felújítását, egy Teleki-kastélyt újítunk fel Máramaros megyében, tehát folytatódik a magyar épített örökség megmentése ebben a finanszírozási ciklusban is.

Idézet
Nyilván itt verseny van: tehát ez nem úgy működik, hogy XY-nak jár ennyi és ennyi pénz. Itt az kap támogatást, aki gyors, ügyes és stratégiai meglátása van.

Az épített örökség támogatása, még akkor is, ha ez Brüsszelből önmagában nézve nem egy kiemelt terület, mégiscsak prioritás, hiszen mindenki tisztában van azzal, hogy ezek az épületek, helyszínek egy megfelelő marketingstratégiával nagyon sok turistát vonzanak. Akik pénzt hagynak ott, ami kimondott jövedelmet jelent a helyi embereknek.

korábban írtuk

Tovább szépül a Partium ékessége: eurómilliók a Károlyi-kastély látványosságainak felújítására
Tovább szépül a Partium ékessége: eurómilliók a Károlyi-kastély látványosságainak felújítására

Folytatódik a nagykárolyi Károlyi-kastély felújítása: Szatmár és a Partium egyik legnépszerűbb látványossága a két cselédház, a dendrológiai park és a Víztorony korszerűsítésére kap jelentős, több mint 8 millió eurós uniós támogatást.

– Tavaly júliusban vezérigazgató-helyettesként kezdte tevékenységét a regionális fejlesztési ügynökségnél, január óta az intézmény megbízott vezetője. Meddig tölti be ideiglenesen a tisztséget, megtartaná, megtarthatja a jövőben is?

– Marcel Boloș jelenlegi pénzügyminiszter a fejlesztési ügynökség vezetője, utóbbi tisztsége fel van függesztve, addig helyettesítem, amíg vissza nem tér, ezt nem lehet előre tudni, mikor történhet meg.

Az ügynökség megbízott vezetője szerint folytatódik a magyar épített örökség megmentése ebben a finanszírozási ciklusban is •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Az ügynökség megbízott vezetője szerint folytatódik a magyar épített örökség megmentése ebben a finanszírozási ciklusban is

Fotó: Veres Nándor

– Tavaly nyárig többek között az európai beruházások minisztériumának államtitkáraként tevékenykedett. Legfőképpen az Ön nevéhez köthető a Hívogató Románia országjáró projekt elindítása, mely 12 turisztikai-kulturális útvonal több száz látványosságát népszerűsíti, miközben számtalan műemléket, idegenforgalmi célpontot fel is újítanak. Bő egy éve kívülről nézve a dolgokat, hogyan látja: működik a program? Megvalósítják, amit Ön is elképzelt?

– A Hívogató Románia országjáró projekt szívügyem volt, itt is nagyon élveztem az állandó tárgyalásokat az Európai Bizottsággal. Többek között arról: engedjék meg, hogy az országos helyreállítási tervből kapjon finanszírozást a projekt, mert eleinte nem akarták. Hosszú alkudozás után sikerült elérni.

Idézet
Azért sikerült, mert nem csak felújításról szól: marketingtervet is csatoltunk, és az úgynevezett hasznosítás is ide társult.

Például éppen most zajlik, hogy külföldi influenszereket hoztak ide, akik bemutatják a mi útvonalainkat, értékeinket.

Nagy vonalakban meg vagyok elégedve. Azért a bürokrácia itt is gondot okoz. Olvastam a Krónikában is, hogy vannak olyan helyek, ahol nincsenek megelégedve, és azt mondják, nem elég a pénz. Azt kell mondanom, mi soha nem ígértük, hogy például 200 falusi házat felújítunk: azt mondtuk, hogy az utcaképi elemeket újítjuk fel. Azt se felejtsük el, hogy azért 70 ezer euróból fel lehet újítani egy falusi házat. Mindannyian a piacon „élünk”, tudjuk, mennyibe kerülhet. Ez azért úgy volt kiszámolva, hogy érje a széle a hosszát.

Nyilván nem megy annyira gyorsan, ahogy szerettem volna, és a marketingprojekt részében vannak még dolgok, amelyek nem valósultak meg. Még kulturális miniszterként éppen én voltam az, aki aláírta a műemlékek – Kelemen Hunor által kezdeményezett – többnyelvű feliratozásáról szóló miniszteri rendeletet.

Idézet
Ebben a marketingprojektben is benne van az, hogy a magyar kulturális örökséghez tartozó műemlékek esetében megvalósuljon nemcsak a magyar felirat, hanem a teljes magyar nyelvű kommunikáció.

Szász örökség esetében németül, illetve ezek mellett roma nyelven is meg kell történjen a kommunikáció. Mert úgy gondolom, ez fontos előrelépés lehet az integráció, kölcsönös megértés irányában.

korábban írtuk

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

– Ez valóban meg is valósul a programon belül?

– Ennek meg kell valósulnia, merthogy szerződést írtak alá erről. Követni kell, mikor valósítják meg, mert ez is a feladatuk.

Idézet
2026 közepén, amikor lezárul a projekt, az erdélyi helyszíneken kész kell legyen a teljes magyar kommunikáció.

Egyébként e téren egy erdélyi csapat nyerte meg a tendert, amely számára nem újdonság, hogy Erdélyben hány nemzetiség él. Most elindították a román és angol nyelvű kommunikációt, bízom benne, hogy a magyar, német és roma nyelvű is meg fog valósulni.

Idézet
Ez tényleg Romániának a legnagyobb örökségvédelmi projektje, hiszen ennyi pénz egyszerre soha nem állt rendelkezésre, több mint 200 millió eurót fognak végül is elkölteni erre.

Ha ez megvalósul, lényegesen nőni fog a hozzánk látogató turisták száma, országon belül is.

Végre megújulhat a szilágysomlyói Báthory-vár is •  Fotó: Kastélyerdélyben.ro Galéria

Végre megújulhat a szilágysomlyói Báthory-vár is

Fotó: Kastélyerdélyben.ro

– A Transylvania Trust Alapítvány elnökeként régóta foglalkozik műemlékvédelemmel, a bonchidai Bánffy-kastély megmentése igazi sikertörténet. Amelyhez amúgy egy immár világhírnévre szert tett elektronikus zenei fesztivál, az Electric Castle „befogadása” is hozzájárult. Működhetne más erdélyi helyszíneken is az épített örökség ilyesfajta „megnyitása” a modern kor rendezvényei, szokásai, elvárásai előtt?

– Tudtuk, hogy ez egy nagyon hosszú projekt lesz, igyekeztünk mindenhonnan pénzt szerezni a bonchidai Bánffy-kastély felújítására. Az utóbbi 4-5 esztendőben nagyon szerencsések voltunk. A magyar kormány kimondottan mellénk állt. Először a főépület szerkezeti megerősítésére, illetve a Bánffy Miklós erőterei című kiállítás helyszínének felújítására érkezett segítség, most pedig egy óriási előrelépés, hogy Lázár János miniszter úr révén támogatást kaptunk egy tanműhely létrehozására, illetve a volt istálló felújítására.

Idézet
Ami azért nagyon-nagyon fontos, mert rendezvényhelyszínként fog szolgálni, tehát megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a kastély hosszú távon önfenntartóvá váljon.

Ami az Electric Castle fesztivált illeti: annak azért volt egy elődje, a Bonchidai Kastélynapok, amelyen nyilván nem 50 ezren buliztak, de az Iris koncertjén azért ott volt 7 ezer ember. Mindig úgy gondoltam: egy műemlék akkor marad meg, ha arra a társadalomnak, a helyi vagy regionális közösségnek szüksége van. Mi elmentünk Angliába, Németországba is, hogy megnézzük, ott hogyan működik. Már ott sincs meg az a gazdasági háttér, ami ezeket az épületeket létrehozta. Ott is el kellett gondolkozzanak, mit csináljanak, milyen új funkciót adjanak ezeknek az épületeknek.

Idézet
A bonchidai kastélynak kimondottan kulturális és oktatási funkciója van, és számomra a kultúrába beletartozik az Electric Castle fesztivál is.

Persze lehet csak klasszikuszene-koncertekben gondolkodni, a kortárs művészeteket teljesen kizárva, csak hagyományos kultúrára összpontosítani. Mi viszont azt akartuk, hogy ébresszük fel a társadalmat: ezeket a kastélyokat használni lehet a 21. században is, a 21. század igényei alapján.

Az elején mindenki azt mondta, hogy össze fog dőlni a kastély, jön a világvége. Pedig ez a kastély túlélt két világháborút, többek között a németek felgyújtották, a környékén bombáztak. Egyrészt az EC ilyen kárt nem tud okozni. Másrészt aki volt kint a fesztiválon, az láthatta, hogy nemcsak a szervezők, hanem a részvevők, a fesztiválozók is milyen tisztelettel viszonyulnak a kastélyhoz.

Idézet
Számomra döbbenetes volt, hogy egy olyan generáció, amely nem ilyen környezetben nőtt fel, mennyi tisztelettel viszonyul a kastélyhoz. A Bánffy-kastélyhoz.

Ennél szebb elismerése annak, hogy mindaz, amit mi az elmúlt ezer esztendőben teremtettünk Erdélyben, a mai napig él, és a mai napig lehet használni…

Millió-egy eseménynek, rendezvénynek ad otthont, nagyon széles a palettája annak, mire „használjuk” a kastélyt. A legmagasabb, „legvájtfülűbb” kultúrától egészen az Electric Castle-ig mindennek helye van.

Hegedüs Csilla: az európai uniós világban már 25 éve „létezem”, és nagyon megtaláltam magam benne •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Hegedüs Csilla: az európai uniós világban már 25 éve „létezem”, és nagyon megtaláltam magam benne

Fotó: Veres Nándor

– Csaknem másfél évtizedes politikuspályát hagyott maga mögött, amikor a fejlesztési ügynökséghez került. Nyugodtabban alszik azóta? Vagy a korábbi kormányfőhelyettesi, miniszteri, államtitkári vagy RMDSZ-alelnöki tisztségeinél is nagyobb teher, felelősség most eurómilliárdok fölött rendelkezni?

– Nagyon sokat köszönhetek az RMDSZ-nek és Kelemen Hunornak, nagyon sok lehetőséget kaptam tőle. Az, hogy államtitkár, miniszter, miniszterelnök-helyettes lehettem, mind-mind az RMDSZ-től kapott lehetőség. Számomra a közösségért végzett munka mérvadó volt, és nagyon sok örömöt leltem benne. Most kicsit tágabb közösségért, de ugyanazt a munkát végzem. Az európai uniós világban már 25 éve „létezem”, és nagyon megtaláltam magam benne államtitkárként is, illetve most, a regionális fejlesztési ügynökségnél is.

Idézet
Nem hiszem, hogy most nyugodtabban alszom.

Bár amikor az EU-s alapok minisztériumánál dolgoztam, a portfólió, amiért én feleltem, 25 milliárd eurós volt, tehát itt azért egy nagyságrenddel kisebb az összeg, de azért a felelősség óriási, mert itt és most kell nekünk bizonyítani azt, hogy regionális fejlesztési ügynökségként meg tudjuk csinálni ezt a munkát. Ott jól bejáratott rendszer volt, itt most a rendszert meg kell teremteni. Tehát a kihívás, a felelősség, a nyomás óriási, de én mindig szerettem ezt, amikor több a munka, mint amit esetleg én személyesen elbírok. Úgyhogy a helyemen vagyok, jól vagyok itt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

„Az egyház nem magánügy, hanem közügy”. Kolozsvárt ülésezik az Evangélikus-Lutheránus Egyház zsinata

Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.

„Az egyház nem magánügy, hanem közügy”. Kolozsvárt ülésezik az Evangélikus-Lutheránus Egyház zsinata
2024. október 25., péntek

Terveit vázolta és a tanácsosokkal szemben is megfogalmazta elvárásait a másodszor beiktatott Soós Zoltán

Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.

Terveit vázolta és a tanácsosokkal szemben is megfogalmazta elvárásait a másodszor beiktatott Soós Zoltán
2024. október 25., péntek

Rafila szerint túlméretezett a brassói regionális kórház projektje

A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.

Rafila szerint túlméretezett a brassói regionális kórház projektje
2024. október 25., péntek

Össze kell hangolni az oktatási szinteket – A kisebbségi diákok románnyelv-tanításának módosítását javasolják a szakmabeliek

Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).

Össze kell hangolni az oktatási szinteket – A kisebbségi diákok románnyelv-tanításának módosítását javasolják a szakmabeliek
2024. október 25., péntek

Kolozs megyében történt cserbenhagyásos gázolás elkövetőjét keresi a rendőrség

Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.

Kolozs megyében történt cserbenhagyásos gázolás elkövetőjét keresi a rendőrség
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

2024. október 24., csütörtök

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik

Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik
2024. október 24., csütörtök

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében

Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében
2024. október 24., csütörtök

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség

Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség
2024. október 24., csütörtök

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben

Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben