Rengeteg pénzt hívtak le az erdélyi megyék – ki többet, ki kevesebbet
Fotó: Pixabay.com
Mintegy 55 milliárd lejjel, azaz 11 milliárd euróval gazdagodott a 16 erdélyi megye az Európai Unió 2014-2020 közötti támogatási ciklusában, a 2023 végéig kifutott pályázatoknak köszönhetően.
2024. szeptember 06., 19:402024. szeptember 06., 19:40
Országos szinten Bukarest vezet 18,5 milliárd lejes vissza nem térítendő „pénzeszsákkal”, a román főváros 694 jóváhagyott projekt révé jutott ekkora összeghez. A második helyen vonzáskörzete, Ilfov megye áll 13,7 milliárddal.
A kincses város régióját Konstanca (10,3 milliárd lej) és Dolj megye (9,6 milliárd) követi. Az európai alapok minisztériumának adatait idéző, összegző Transilvaniareporter.ro portál szerint a partiumi és bánsági megyékkel „kiegészült” erdélyi régió 16 közigazgatási egysége közül Bihar megye a második legügyesebb: 5,8 milliárd lejt hívott le 534 pályázat során – azaz csupán alig több, mint a Kolozs megyei összeg felét, de ez is elég volt az erdélyi „dobogó” második fokához. A harmadik Temes megye 5,6 milliárd lejjel, 585 projekt révén.
A legtöbb európai uniós pénzt lehívó kisebb romániai városok top 5-ös rangsorában négy erdélyi település található, azaz nemcsak a megyeszékhelyek „húzzák” felfelé a régiót a fejlődés útján.
A további sorrend: Szatmár 3,6 milliárd lej, Hunyad és Brassó 3,3, Maros 3,2, Máramaros 3,1, Szeben 3, Fehér 2,9, Beszterce-Naszód 2,6, Krassó-Szörény 2,2, Arad 2,1, Hargita 1,6 , Szilágy 1,5, Kovászna 0,9.
Az összes romániai megye adatai ezen a térképen láthatók.
Egyébként az adatokat a Kolozs Megyei Tanács sajtóirodája is „feldolgozta”. Tájékoztatásukban kiemelik: a 10,5 milliárd lej már elköltött pénz, a jövőben kivitelezendő projektek nincsenek benne. Alin Tișe megyei tanácselnök hozzátette, a 2022 végén közölt adatokhoz képest újabb egymilliárd lejt sikerült elkölteni. „Az elmúlt 10 évben lehívott több mint 10 milliárd lej fontos ajánlólevél Kolozs megyének” – nyilatkozta Tișe.
Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!