Fotó: Haáz Vince
A legutóbbi tárgyalási fordulón a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőinek sikerült megállapodásra jutniuk egy sor, a nyugdíjakat, fizetéseket, illetve a gyermeknevelési pótlékot illető kérdésben.
2021. november 19., 11:252021. november 19., 11:25
2021. november 19., 19:182021. november 19., 19:18
• 10 százalékkal nőnek a nyugdíjak;
• a minimálnyugdíj a jelenlegi 800 lejről 1000 lejre nő (a költségvetésre gyakorolt hatás 800 millió lej);
• az 1600 lejnél kisebb nyugdíjjal rendelkezők januárban kapnak egy egyszeri 1200 lejes támogatást a rezsiszámlák kifizetéséhez;
• a 4000 lejesnél magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást kell fizetniük;
• a 0–2 éves gyermekek esetében a gyermekpénzként emlegetett gyermeknevelési támogatás 600 lejre, a 2 évesnél nagyobbak esetében pedig 243 lejre nő;
• a fogyatékkal élő személyek 13. havi juttatást is fognak kapni;
• a 2550 lejes minimálbért legtöbb 24 hónapig lehet majd adni.
Jövedelemnövelő intézkedéseket irányoz elő a kormányprogram szociális fejezete, amelyről pénteken állapodtak meg a tárgyalófelek – számolt be Nicolae Ciucă szenátor, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) miniszterelnök-jelöltje.
Mint ismeretes, csütörtökön sikerült feloldani a koalíciós tárgyalások során kialakult patthelyzetet, miután a liberálisok bejelentették, hogy Nicolae Ciucát jelölik miniszterelnöknek. Ciucă egyeztetett Marcel Ciolacu PSD-elnökkel és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, a pártvezérek pedig úgy nyilatkoztak, hogy „Romániának jövő csütörtökig kormánya lesz”.
Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnök és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke azt ígérte szerdán, hogy időben kiutalják a decemberi nyugdíjakat és béreket.
Gyakorlatilag megeszi a pénzünket az infláció: a 8 százalékhoz közelítő pénzromlás miatt a romániai reálbér ma már kevesebbet ér, mint tavaly ilyenkor, és a banki letétek után járó kamat is elszáll.
Éjszakánként és személyenként 38 lejes kezdőáron kínál szállást a turistáknak a román tengerparti hotelek egy része a szeptember 1–30. között zajló Tengerpart mindenkinek elnevezésű program keretében.
Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
A Nestlé immár hetedik éve vezeti az élelmiszermárkák globális rangsorát, annak ellenére, hogy az elmúlt év során értéke 7 százalékkal, 20,8 milliárd dollárra csökkent – áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat honlapján.
A nyár eleje óta a sofőr, a menedzser és az egészségügyi asszisztens posztok szerepelnek a három legkeresettebb állás között – derül ki egy online munkaerő-közvetítő platform friss elemzéséből.
Az OTP Bank Románia ügyfelei a bankjuk által kibocsátott bankkártyákat a továbbiakban a Transilvania Bank automatáinál is ugyanazon költségfeltételek mellett használhatják, mint az OTP ATM-jeinél – tájékoztatott szerdán a kolozsvári székhelyű pénzintézet.
A nyugdíjak újraszámolásával járó procedúra jelenlegi stádiumáról kért jelentést szerdán a munkaügyi minisztertől Marcel Ciolacu kormányfő.
Az eMAG új, flexibilis fizetési módot vezet be a My Wallet fiókba, amellyel az ügyfelek 24 és 36 havi fix részletben fizethetik ki vásárlásaikat, a 10.000 lej értékig terjedő megrendelések esetében.
Két török cégtől érkezett ajánlat az A8-as autópálya Maros megyei, Nyárádszereda és Sóvárad közötti hegyi szakaszának tervezésére és kivitelezésére kiírt pályázatra.
Az idei első félévben 5 százalékkal több utas fordult meg a romániai repülőtereken, mint a tavalyi első hat hónapban, és 7 százalékuk belföldi járatokon utazott – közölte kedden a Romániai Repülőterek Szövetségének (AAR) elnöke.
A júniusi 2,6 százalékról júliusban 2,8 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban, és ismét Románia volt a legmagasabb inflációval rendelkező tagállam – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
1 hozzászólás