Fotó: Haáz Vince
A legutóbbi tárgyalási fordulón a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőinek sikerült megállapodásra jutniuk egy sor, a nyugdíjakat, fizetéseket, illetve a gyermeknevelési pótlékot illető kérdésben.
2021. november 19., 11:252021. november 19., 11:25
2021. november 19., 19:182021. november 19., 19:18
• 10 százalékkal nőnek a nyugdíjak;
• a minimálnyugdíj a jelenlegi 800 lejről 1000 lejre nő (a költségvetésre gyakorolt hatás 800 millió lej);
• az 1600 lejnél kisebb nyugdíjjal rendelkezők januárban kapnak egy egyszeri 1200 lejes támogatást a rezsiszámlák kifizetéséhez;
• a 4000 lejesnél magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást kell fizetniük;
• a 0–2 éves gyermekek esetében a gyermekpénzként emlegetett gyermeknevelési támogatás 600 lejre, a 2 évesnél nagyobbak esetében pedig 243 lejre nő;
• a fogyatékkal élő személyek 13. havi juttatást is fognak kapni;
• a 2550 lejes minimálbért legtöbb 24 hónapig lehet majd adni.
Jövedelemnövelő intézkedéseket irányoz elő a kormányprogram szociális fejezete, amelyről pénteken állapodtak meg a tárgyalófelek – számolt be Nicolae Ciucă szenátor, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) miniszterelnök-jelöltje.
Mint ismeretes, csütörtökön sikerült feloldani a koalíciós tárgyalások során kialakult patthelyzetet, miután a liberálisok bejelentették, hogy Nicolae Ciucát jelölik miniszterelnöknek. Ciucă egyeztetett Marcel Ciolacu PSD-elnökkel és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, a pártvezérek pedig úgy nyilatkoztak, hogy „Romániának jövő csütörtökig kormánya lesz”.
Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnök és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke azt ígérte szerdán, hogy időben kiutalják a decemberi nyugdíjakat és béreket.
Gyakorlatilag megeszi a pénzünket az infláció: a 8 százalékhoz közelítő pénzromlás miatt a romániai reálbér ma már kevesebbet ér, mint tavaly ilyenkor, és a banki letétek után járó kamat is elszáll.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás