Fotó: Nagy D. István
Idén megnyitnák a málnásfürdői mofettát, és használhatóvá tennék a szabadtéri hideg vizes medencét. A nagy múltú, de lerobbant háromszéki fürdőhely turisztikai létesítményeinek felújítására pályázati forrásokat keresnek, ezekre a beruházásokra önerőből nincs lehetősége a községnek – mondta el megkeresésünkre Szotyori Nagy Angéla polgármester.
2017. január 26., 14:052017. január 26., 14:05
Mint részletezte, a mofettát nem használják, mert nincs bevezetve az áram, és szakember sincs, aki biztonságosan működtetné. Az idei terveik között szerepel a létesítmény áramra csatlakoztatása, és megoldást keresnek arra, hogy megnyithassák a gyógyulni vágyó vendégek előtt.
A megyei kögyűlés is segít
A Kovászna megyei önkormányzat már az év elején elkülönített 10 ezer lejt erre a célra, a munkálatokra versenytárgyalást hirdetnek, a különbözetet a község pótolja. A hideg vizes szabadtéri medence környékét is rendezni kell – mutatott rá a teendőkre az elöljáró. A mofettát egyébként már egy éve felújították, de az átadás során derült ki, hogy az áramot még a kommunizmus idején engedély nélkül kötötték be – mondta el lapunknak Henning László. A Kovászna megyei közgyűlés alelnöke kifejtette, elindították az engedélyeztetés folyamatát, de kiderült, túl bonyolult lenne hivatalosan beköttetni az áramot, így valószínűleg napelemes rendszert szerelnek be, és tavasszal mindenképpen megnyitják a létesítményt.
Jogi akadályok
A megyei tanács és a község tulajdonában lévő elhanyagolt szálloda és vendéglőépület felújítására pályázati forrásokra lenne szükség, de jelenleg a málnási rész vásárlását a Számvevőszék nem találta rendben, amíg a vizsgálat nem zárul le, nem tudnak semmilyen befektetést eszközölni – részletezte az alelnök. Henning László szerint az ingatlanok felét a megyei önkormányzat vásárolta meg, azt rendben találta a Számvevőszék, a málnási rész esetében kifogásokat emelt. „Reméljük, a jogi helyzet hamarosan tisztázódik, és akkor keresünk megoldást az épületek hasznosítására. Ifjúsági központ létesítése is felmerült” – mondta Henning.
Amint arról korábban írtunk, hat évvel ezelőtt a málnási önkormányzat és a Kovászna Megyei Tanács 300 ezer euróért visszavásárolta Ioan Neculae brassói üzletembertől a málnásfürdői turisztikai ingatlanokat, a több mint háromhektáros területet, a 60 szobás hotelt, illetve a hozzátartozó vendéglőt. A létesítmények magánosítás során kerültek a vállalkozó birtokába, aki aztán nem fektetett be semmit a felújításba, állagmegőrzésbe. Az egykor virágzó, majd a rendszerváltás után teljesen lerobbant üdülőtelepet az elmúlt években kis lépésekben kezdték fejleszteni, három évvel ezelőtt átadták a Borvizek útja program keretében megépült kezelőközpontot.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!