2011. szeptember 28., 09:422011. szeptember 28., 09:42
Szeptember eleje óta több mint háromszáz dollárt esett az arany unciánkénti árfolyama, amivel lezárult a július óta tartó, ennél is nagyobb mértékű emelkedési időszak. Az arany unciánként 1600 dollár körüli árfolyamon mozgott hétfőn, pedig szeptember elején még nem volt elképzelhetetlen a 2000 dolláros szint elérése sem.
„Nem szokásos az ilyen nagymértékű korrekció az arany árfolyamában szeptemberben” – nyilatkozta Gregus Zsolt, az Aranypiac.hu vezető kereskedője. Elmondása szerint általában tavasszal és ősszel emelkedés tapasztalható az árfolyamban, a több száz dolláros szeptemberi esés ezért rendkívülinek számít. Az arany árfolyamesése mögött a befektetési céllal vásárlók nagyarányú kiszállása állhat. Az arany gyors áremelkedése elérte azt a szintet, ahol a befektetők tömegei gondolták úgy, hogy inkább kiszállnak, és nem várnak további növekedésre. Július eleje és szeptember eleje között 1500 dollárról 1900 dollár fölé emelkedett az arany unciánkénti ára.
Az aranykereskedő szerint a nyári megugrásban az amerikai és európai adósságválságok és elsősorban az Egyesült Államok leminősítése játszott nagy szerepet. Mivel az arany árát dollárban mérik, az amerikai fizetőeszköz gyengülése az arany árfolyamát emeli. „Erre a vonatra mindenki fel akart szállni” - mondta Gregus Zsolt hozzátéve, hogy az emelkedési várakozás így „önbeteljesítő jóslatként” gyorsította az árfolyam-emelkedést.
„Minden attól függ, hogy milyen a pénzügyi stabilitás Európában” – mondta egy ausztrál közgazdász a Businessweek üzleti hírportálnak. Feltételezése szerint az arany eladásával fedezi sok befektető a veszteségeit, ez nyomhatja le az arany árát. Azonban úgy gondolta, a nemesfém továbbra is kedvelt befektetés marad, ezért később újra emelkedni fog az árfolyama.
Amikor a rossz gazdasági hírek, események hatására a kockázatvállalási hajlandóság csökken, akkor a piacok a biztonságosabb eszközök felé fordulnak, mint amilyenek az árupiaci eszközök is. Az aranyat hosszú távon értékálló befektetésként tartják számon a befektetők, ezért alkalmas arra, hogy vásárlásával csökkentsék a kockázataikat. A gazdasági válság 2008-as indulása előtt az aranyat még unciánként 700-800 dollárért árulták, azóta folyamatosan emelkedett az árfolyama. Az európai adósságválság és a görög államcsőd növekvő valószínűsége nyáron felgyorsította az arany árrobbanását: július elején 1500 dollár volt a nemesfém árfolyama, szeptember elején pedig 1917,9 dolláron tetőzött a Marketwatch adatai szerint.
Az amerikai Árupiaci Határidős Kereskedők Bizottsága a Businessweek szerint azt jelezte, hogy 11 százalékkal csökkent szeptember közepén, egy hét alatt a befektetési alapok és más, árfolyam-emelkedésre játszó szereplők aranyvásárlása. A HSBC nagybank egyik elemzője szerint az emelkedésre játszó spekulatív pozíciók csökkenése a különböző nemesfémeknél azt jelentheti, hogy a piac megtisztul a rövid távon emelkedést váróktól. „Ez beállíthatja az arany megfelelő árfolyamát, hogy újra emelkedésnek indulhasson, ha véget ért az eladási hullám” – mondta.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.