Fotó: Haáz Vince
Péntektől elkezdik kikézbesíteni a nyugdíjasoknak a végzéseket a nyugdíjak újraszámolásáról – emlékeztetett Marcel Ciolacu kormányfő a kabinet szerdai ülésének elején.
2024. augusztus 14., 12:312024. augusztus 14., 12:31
2024. augusztus 14., 18:122024. augusztus 14., 18:12
„A központosított adatok szerint 3,8 millió nyugdíj nő az újraszámolás nyomán, azaz a romániai nyugdíjak több mint 82 százaléka. Az átlagnövekedés közel 27 százalékos” – idézte a miniszterelnök bejelentését az Agerpres hírügynökség.
„Befejeztük az újraszámolásokat. Nem lesznek már olyan nyugdíjasok, akik ugyanúgy és ugyanannyit dolgoztak, de nyugdíjuk értéke különbözik” – szögezte le a tárcavezető, jelezve, az átlagos emelés összegszerűen 622 lej.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy 1 960 012 nyugdíj 1 lej és 500 lej közötti összeggel, 1 033 580 nyugdíj 501 és 1000 lej közötti, 721 360 nyugdíj 1001 és 2000 lej közötti, 83 637 nyugdíj 2001 és 3000 lej közötti, 7681 nyugdíj pedig 3000 lejen felüli összeggel nő. Kitért egyúttal arra is, hogy a postások szeptember 2-án kezdik el kézbesíteni a nyugdíjakat, azoknak pedig, akik bankkártyára kapják a juttatást, szeptember 12-én utalják a pénzt.
A nyugdíjak újraszámítása nyomán 2020-hoz képest mintegy 55 milliárd lejjel 136,3 milliárd lejre nőnek a nyugdíjkiadások – nyilatkozta szerdán a pénzügyminiszter. Marcel Boloş a Nemzeti Liberális Párt (PNL) székházában tartott sajtótájékoztatón történelmi jelentőségűnek nevezte a nyugdíjreformot, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjak újraszámításával megszüntetik az eddigi méltánytalanságokat.
A miniszter úgy véli, az új törvény biztosítja az állami nyugdíjrendszer fenntarthatóságát, hiszen becsléseik szerint a nyugdíjkiadások GDP-n belüli aránya állandó marad, 2030-2031-re pedig csökkenhet. Boloş az Agerpres szerint beszámolt arról is, hogy míg 2020-ban 81,4 milliárd lejt fordított az állam a nyugdíjakra, 2024-re ez az összeg 54,9 milliárd lejjel 136,3 milliárd lejre nő. A tárcavezető ugyanakkor arról biztosított mindenkit, hogy van pénz az államkasszában a nyugdíjak kifizetésére, és mindenki idejében megkapja a juttatást.
Mint ismeretes, a bukaresti illetékesek váltig hangoztatták, hogy egyetlen nyugdíj sem fog csökkenni, Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke pedig minap úgy nyilatkozott, hogy több mint egy millió nyugdíjas – főként olyanok, akik kevesebb, mint 25 évig fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást – juttatása a jelenlegi szinten marad.
Hiába lesz hosszú hétvége a közszférában, a Román Posta már augusztus 16-án elkezdi kikézbesíteni a nyugdíjak újraszámításáról szóló végzéseket – jelentette be hétfőn az intézmény.
Amint arról korábban írtunk,
A folyamat ígéreteik szerint augusztus 30-án zárul. A vállalat illetékesei ugyanakkor jelezték: a késlekedések megelőzése végett jó lenne, ha a kedvezményezettek otthon tartózkodnának a kézbesítés időszakában.
Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!