Fotó: Haáz Vince
Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból. A nyugdíjkiadások teljes összege az év hetedik hónapjában 10,67 milliárd lej volt.
2024. július 31., 14:032024. július 31., 14:03
A júliusban nyilvántartásban lévő nyugdíjasok közül 622 759-en dolgoztak korábban a mezőgazdaságban, az átlagnyugdíjuk 634 lej volt.
Idén júliusban 4500 személy részesült előrehozott öregségi nyugdíjban (az átlagnyugdíjuk 3151 lej volt), 87 061 személy részlegesen előrehozott nyugdíjban (az átlagnyugdíj 2289 lej volt) és 391 534 személy rokkantsági nyugdíjban (az átlagnyugdíj 950 lej volt).
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint túlélő hozzátartozói nyugdíjban 449 799 személy részesült (az átlagnyugdíj 1179 lej), és 112 nyugdíjas kapott szociális segélyt (átlagosan 539 lejt).
Mint ismeretes, a nyugdíjasok augusztus folyamán kapják kézhez a nyugdíjak újraszámításáról szóló végzést, aminek köszönhetően sokan kapnak majd szeptembertől magasabb összegű juttatást. A bukaresti illetékesek azt ígérik, hogy egyetlen nyugdíj sem fog csökkenni, Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke pedig minap úgy nyilatkozott, hogy több mint egy millió nyugdíjas – főként olyanok, akik kevesebb, mint 25 évig fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást – juttatása a jelenlegi szinten marad.
Több mint egymillió nyugdíj a jelenlegi szinten marad szeptember elseje után is a most zajló újraszámítás nyomán, de egyetlen juttatás összege sem fog csökkenni – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke egy televíziós interjúban.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!