Fotó: Haáz Vince
Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból. A nyugdíjkiadások teljes összege az év hetedik hónapjában 10,67 milliárd lej volt.
2024. július 31., 14:032024. július 31., 14:03
A júliusban nyilvántartásban lévő nyugdíjasok közül 622 759-en dolgoztak korábban a mezőgazdaságban, az átlagnyugdíjuk 634 lej volt.
Idén júliusban 4500 személy részesült előrehozott öregségi nyugdíjban (az átlagnyugdíjuk 3151 lej volt), 87 061 személy részlegesen előrehozott nyugdíjban (az átlagnyugdíj 2289 lej volt) és 391 534 személy rokkantsági nyugdíjban (az átlagnyugdíj 950 lej volt).
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint túlélő hozzátartozói nyugdíjban 449 799 személy részesült (az átlagnyugdíj 1179 lej), és 112 nyugdíjas kapott szociális segélyt (átlagosan 539 lejt).
Mint ismeretes, a nyugdíjasok augusztus folyamán kapják kézhez a nyugdíjak újraszámításáról szóló végzést, aminek köszönhetően sokan kapnak majd szeptembertől magasabb összegű juttatást. A bukaresti illetékesek azt ígérik, hogy egyetlen nyugdíj sem fog csökkenni, Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke pedig minap úgy nyilatkozott, hogy több mint egy millió nyugdíjas – főként olyanok, akik kevesebb, mint 25 évig fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást – juttatása a jelenlegi szinten marad.
Több mint egymillió nyugdíj a jelenlegi szinten marad szeptember elseje után is a most zajló újraszámítás nyomán, de egyetlen juttatás összege sem fog csökkenni – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke egy televíziós interjúban.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!