Fotó: Haáz Vince
Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból. A nyugdíjkiadások teljes összege az év hetedik hónapjában 10,67 milliárd lej volt.
2024. július 31., 14:032024. július 31., 14:03
A júliusban nyilvántartásban lévő nyugdíjasok közül 622 759-en dolgoztak korábban a mezőgazdaságban, az átlagnyugdíjuk 634 lej volt.
Idén júliusban 4500 személy részesült előrehozott öregségi nyugdíjban (az átlagnyugdíjuk 3151 lej volt), 87 061 személy részlegesen előrehozott nyugdíjban (az átlagnyugdíj 2289 lej volt) és 391 534 személy rokkantsági nyugdíjban (az átlagnyugdíj 950 lej volt).
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint túlélő hozzátartozói nyugdíjban 449 799 személy részesült (az átlagnyugdíj 1179 lej), és 112 nyugdíjas kapott szociális segélyt (átlagosan 539 lejt).
Mint ismeretes, a nyugdíjasok augusztus folyamán kapják kézhez a nyugdíjak újraszámításáról szóló végzést, aminek köszönhetően sokan kapnak majd szeptembertől magasabb összegű juttatást. A bukaresti illetékesek azt ígérik, hogy egyetlen nyugdíj sem fog csökkenni, Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke pedig minap úgy nyilatkozott, hogy több mint egy millió nyugdíjas – főként olyanok, akik kevesebb, mint 25 évig fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást – juttatása a jelenlegi szinten marad.
Több mint egymillió nyugdíj a jelenlegi szinten marad szeptember elseje után is a most zajló újraszámítás nyomán, de egyetlen juttatás összege sem fog csökkenni – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke egy televíziós interjúban.
A romániaiak átlagosan alig több mint 32 évet dolgoznak a nyugdíjba vonulás előtt, ezzel kivívták maguknak a legrövidebb munkaidővel rendelkező ország címet – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!