Fotó: Mediafax
2012. március 30., 07:522012. március 30., 07:52
Ioan Teodor Voştinaru, az előzetes vizsgálatokat finanszírozó Universal Premium Fund vállalat elnöke úgy nyilatkozott, a város környékén az elmúlt időszakban hét kőolajkutat állítottak fel, a begyűjtött adatok szerint pedig a nyersanyag 450 és 2100 méteres mélység között található.
„Jelenleg a feltárási folyamat végső szakaszában tartunk, így a kitermelés már az év második felében elkezdődhet. Az előzetes becslések szerint az Arad megyei telepen tervezett kitermelés 7–9 százalékkal növeli majd Románia kőolajtermelését” – mutatott rá Voştinaru. Hangsúlyozta, a talajban található természetes nyersanyagok értéke legkevesebb egymilliárd euró. Mint mondta, a vállalat az egész nyugat-alföldi területben érdekelt, az itt található természetes erőforrások kutatását és kitermelését ugyanis elhanyagolták az utóbbi három évtizedben a potenciális beruházók, illetve a szakemberek.
„Az érintett területen található nyersanyagtelepek sokkal kisebb mélységben fekszenek, mint az ország más részein, ez pedig jelentősen csökkenti a szükséges beruházás értékét. A pankotai telep egyébként a legjelentősebb eddig feltárt lelőhely a Nyugat-alföld területén” –, mutatott rá a cégvezető.
A felméréshez szükséges beruházás értéke jelenleg meghaladja a 10 millió eurót, a kitermelés megkezdése után pedig ez az érték eléri majd a 15 millió eurót, az első szakasz során ugyanakkor a vállalat 250 munkahelyet fog létesíteni.
A nyersanyag-mennyiséget az előzetes becslések szerint 20 év alatt fogják kitermelni, a kőolajat, a pankotai állomáson építendő terminálba fogják szállítani.
A vállalat a tervek szerint egész Arad megyére kiterjeszti tevékenységét, a szakemberek ugyanis úgy vélik, Ópálos környékén, a Maros-völgyében is nagy mennyiségű felhalmozott nyersanyagot találnak majd. A Universal Premium Fund egyébként már elnyerte az Országos Ásványkincshatóság (ANRM) által kiírt, a Maros völgyében folytatott kutatásokra vonatkozó árverést, a vállalat nemrég kezdte meg a felmérési tevékenységet. A Universal Premium Fund-ot egyébként Romániában, Belgiumban, Hollandiában, Luxemburgban és Svájcban található kőolajvállalatok támogatják.
Engedélyt kapott az amerikai Chevron vállalat, hogy három helyszínen végezze a talajban található palagáz kitermelési tevékenységét Konstanca megyében, miután a kormány jóváhagyta az Országos Ásványkincshatóság (ANRM) és a vállalat közötti megállapodást. A Chevron kizárólagos szabadalmat kapott a Vaslui megyei Bârlad környékén is a kitermelői eljárásra. Múlt héten több mint 5000 személy tüntetett Bârladon a palagáz kitermelése ellen, véleményük szerint az eljárás jelentős veszéllyel járna. A Chevron képviselői úgy nyilatkoztak, a lakosoknak nincs okuk aggodalomra, a tevékenység ugyanis tiszta energiaforrásból való kitermelést jelent. Alexandru Pătruţi, az ANRM elnöke a Hotnews.ro hírportálnak elmondta, a vállalat hamarosan megkezdheti a palagáz kitermelését, amely nem különbözik más nyersanyagok feltárásától. Borbély László környezetvédelmi miniszter ezzel kapcsolatban csütörtökön úgy nyilatkozott, kizárólag abban az esetben egyezik bele, hogy a Chevron kitermelői munkát végezzen el, ha teljes mértékben megbizonyosodik arról, hogy az eljárás nem jár környezetkárósító következményekkel. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.