2010. augusztus 30., 06:062010. augusztus 30., 06:06
A Zöld Nappal is egybekötött expót üzletemberek és politikusok jelenlé-tében nyitották meg péntek délelőtt. A megnyitóbeszédet mondó Nagy Lajos közgazdász, az ASIMCOV kézdivásárhelyi alelnöke örömét fejezte ki, hogy a gazdasági válság ellenére a múlt évnél nagyobb számban jelentkeztek cégek, s nem mulasztotta el néhány bíráló gondolattal illetni a politikum képviselőit, hangsúlyozva, hogy „a kormány gazdasági intézkedései nem ésszerűek, nehéz helyzetbe sodorták a válság miatt amúgy is szorongatott vállalkozókat”.
Bogár Ferenc, a Magyar Köztársaság bukaresti gazdasági attaséja érdeklődésünkre elmondta: a román kormány megszorító intézkedéseinek egy része jónak mondható, de egy részével nem tud egyetérteni. Az attasé ugyanakkor kérdésünkre elmondta, az import-export terén jelentős visszaesés volt tapasztalható az elmúlt időszakban Románia és Magyarország között, de reméli, hogy visszaáll a 2008 előtti helyzet, amikor több milliárd eurós nagyságrendű áruforgalom zajlott a két ország között. Szerinte a magyarországi befektetők most óvatosabbak Romániával szemben, s a befektetési kedvet az is negatívan befolyásolja, hogy az anyaországi, befektetésekre fordítható tőkefölösleg is jelentősen zsugorodott.
A kiállításon egyébként hangsúlyosan képviseltették magukat a különböző pénzintézetek és turisztikai irodák, de jelen voltak biotermékeket forgalmazó cégek, gazdálkodók, dísznövényeket árusító vállalkozók, szőnyegárusok, nyílászáró gyártók, élelmiszerforgalmazók és népművészek is. A Zöld Napok keretében környezetvédelemmel kapcsolatos előadásokat lehetett meghallgatni, többek között szó esett az energiafűz felhasználásáról, illetve a növény háromszéki meghonosításának, elterjesztésének lehetőségéről is.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.