Alig 4100 román állampolgár jelezte a hitelcseretörvény május 13-ai hatályba lépése óta, hogy a hiteltörlesztés helyett inkább lakásával fizeti vissza a kölcsönt – számol be a Román Nemzeti Bank (BNR) adataira hivatkozva a Digi 24 hírtelevízió.
2016. szeptember 19., 16:142016. szeptember 19., 16:14
A fizetés nélküli törlesztést lehetővé tevő jogszabály parlamenti vitája során a pénzintézetek még azzal riogattak, hogy akár 800 ezren is élhetnek a törvény adta lehetőséggel, ennyien küzdenek ugyanis anyagi gondokkal, illetve késlekednek a részletfizetéssel.
Eugen Rădulescu, a jegybank stabilitásért felelős ügyosztályának vezetője azt nyilatkozta: a 4100 kérvényezőből alig néhányan hivatkoztak rossz anyagi helyzetükre, inkább a ingatlanbefektetőkre jellemző, hogy így törlesztik adósságukat. „Néhány száz olyan eset volt, amikor valaki két vagy több ingatlan esetében kérte a hitelcserét. A legtöbb nyolc ingatlan volt. Nyilvánvaló, hogy befektetésekről van szó, tehát a beruházók besurrantak a hátsó ajtón egy olyan törvénynek köszönhetően, amelynek a hátrányos helyzetűek védelmezése volt a célja” – fogalmazott Rădulescu.
Adrian Cuculis ügyvéd ugyanakkor úgy véli, október 11-e után megugorhat a hitelcserét igénylők száma, akkor hoz ugyanis ítéletet az alkotmánybíróság a kérdésben, miután több pénzintézet az alaptörvénnyel ellentétesnek vélte a jogszabály egyes cikkelyeit, ezért azok felülvizsgálatát kérte.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!