2010. február 12., 09:222010. február 12., 09:22
A szükségesnél jóval kevesebb pénzt tehet félre a Szatmár megyei önkormányzat a megye településeinek fejlesztésére. Csehi Árpád Szabolcs, a megyei közgyűlés elnöke szerint a szükséges 300 millió lej helyett csupán 20 millió áll rendelkezésre.
„Ezt a pénzalapot a megye településeinek tervezzük szétosztani. Mivel a legtöbb község nem rendelkezik a 2010-ben benyújtandó európai uniós projektek finanszírozásához szükséges önrészszel, mintegy kamatmentes kölcsönként tőlünk kapják meg a pályázáshoz elengedhetetlen pénzösszegeket. A sikeres elbírálás után pedig a megnyert pénzből visszautalják a kapott összeget” – részletezte az elképzelést a Krónika kérdésére Nagy Szabolcs, a megyei önkormányzat szóvivője.
A partiumi megye képviselőtestülete hétfői ülésén dönt majd költségvetésének azon 20 százalékáról, amely fölött szabadon rendelkezhet. „Többször kértük, a tanács kapjon 30 százalékot, és a fennmaradó 70 százalékot ossza el a megyei pénzügyi igazgatóság. Ha ezt jóváhagyták volna a fővárosi illetékesek, hatékonyabban tudtuk volna segíteni a megyei települések munkáját, ám a megye parlamenti küldöttségének folyamatos közbenjárása ellenére sem kapunk több pénzt” – tette hozzá Nagy.
A sajtóreferens elmondta, a jelenleg hatályban lévő algoritmus szerint több szatmári település önkormányzata hátrányos pénzügyi helyzetbe kerülhet, ugyanis a pénzügyi hatóság százaléklevonással bünteti azokat a falvakat, amelyek nem gyűjtötték be maradéktalanul a tavalyi helyi adókat és illetékeket. „Van olyan önkormányzat a megyében, amely 100 százalékban beszedte a tavalyi adókat, de olyan is van, amelyben korábban gyár működött, és annak csődbe jutása komoly hátralékkal terhelte meg az ottani költségvetést” – fogalmazott a szóvivő. 2009 végén olyan falvak is voltak Szatmár megyében, ahol a polgármesteri hivatal alkalmazottai végrehajtóként mentek ki az adóval elmaradt lakosokhoz, és a hátralék összegének megfelelő mennyiségű ingóságot foglaltak le.
Az önkormányzat ugyanakkor idén is tervezi a tavaly bevezetett tartalékalap létrehozását, amelyből minden év vége felé a bajba jutott települések pénzügyi gondjait próbálják enyhíteni, szigorúan gazdasági szempontok alapján, s nem a településvezetők polgármestereinek „politikai színezete” alapján utalva ki a pénzeket. Csehi Árpád Szabolcs megyei tanácselnök emellett a legutóbbi egyeztető ülésen arra kérte a pénzügyi hatóság képviselőit, az áruforgalmi adóból (TVA) befolyt összeg leosztásakor részesítsék előnyben azokat a községeket, amelyek központokként működnek, és több település adminisztrációját végzik.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.