Fotó: Sándor Csilla
Az üzemanyagok kiskereskedelmi értékesítése nyers adatként 9,8 százalékkal, szezonalitással kiigazítva pedig 2,3 százalékkal visszaesett szeptemberben az előző hónaphoz mérten, miután szeptember 15-étől nőtt mind a benzin, mind pedig a gázolaj jövedéki adója.
2017. november 07., 13:382017. november 07., 13:38
A bukaresti döntéshozók alig jelentették be adóemelési szándékukat, rögtön drágulásnak indult mind a gázolaj, mind pedig a benzin. A hivatásos fuvarozók pedig már a tervek közlésekor azzal fenyegetőztek, hogy drágulás esetén, amikor csak tehetik, külföldön fognak tankolni, az áremelkedés ugyanis sokuk számára csődhöz fog vezetni.
A mutató összességében véve – nyers adatként – 4,9 százalékkal zsugorodott, miután 9,8 százalékkal visszaestek az üzemanyag-eladások, 5 százalékkal kevesebb élelmiszert, italt és dohányipari terméket értékesítettek, mint ahogy a nem élelmiszer-jellegű áruk esetében is 1,9 százalékos visszaesést mértek.
Állami üzemanyagár-figyelő létesül Romániában, amelytől azt remélik a hatóságok, hogy a fogyasztók tájékoztatását szolgáló rendszer kiépítése az árak csökkenését is maga után vonja.
A kiskereskedelmi forgalom szezonalitással kiigazítva összességében 0,5 százalékkal nőtt szeptemberben az előző hónaphoz mérten, miután az élelmiszerek, italok és dohányipari termékek értékesítése esetében 0,9 százalékos bővülést regisztráltak, s a nem élelmiszerek eladása is 0,2 százalékkal gyarapodott. Az üzemanyag-eladások ellenben 2,3 százalékkal visszaestek.
A kiigazított érték szerint a bővülés 8,8 százalék volt. A nem élelmiszerek értékesítése 12,5 százalékkal nőtt, az üzemanyag eladása 11,8 százalékkal bővült, míg az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése 5,6 százalékkal gyorsult. Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 13,7 százalékkal nőtt a tavalyi kilencedik hónaphoz képest, a szezonális és naptári hatással kiigazítva a bővülés 12,9 százalék volt.
miután a bukaresti hatóságok több lépcsőben csökkentették az általános forgalmi adót. Az elemzők arra számítanak, hogy az idén lassulni fog a kiskereskedelmi forgalom bővülése, de így is a belföldi fogyasztás marad a gazdasági növekedés fő hajtóereje. A kormány az idén 5,6 százalékos GDP-bővülést remél.
A Romániai Közúti Szállítók Országos Szövetsége (UNTRR) hétfőn felszólította a kormányt, hogy mielőbb kezdeményezzen egy új, az üzemanyagok után befizetett jövedéki adó egy részének visszajuttatását célzó eljárást. Közleményükben kiemelték, ezúttal nem a korábbi 4 centet várják vissza bankszámlájukra, hanem 5 centet kérnek, ami által a gázolaj nem lenne drágább, mint Magyarországon. „Minden kamion, amelyik már nem Romániában tankol, hússzor nagyobb közvetett kárt okoz az állami költségvetésben, mint az extra jövedéki adóból visszakért összeg” – hívják fel a figyelmet közleményükben a fuvarozók.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!