2011. augusztus 24., 06:372011. augusztus 24., 06:37
Kelemen elmondta, támogatja a módosításra vonatkozó javaslatot, hiszen ezzel a fiatalok könnyebben tudnának ideiglenes állást találni és tapasztalatot szerezni a munka mezején. Az alkalmazók többsége ugyanis elvárja, hogy a munkatársai rendelkezzenek gyakorlati tudással, ez pedig jelenleg az iskolákban, egyetemeken nem szerezhető meg, szögezte le az igazgató, aki szerint az oktatási rendszer inkább az elméleti tudásra fekteti a hangsúlyt. „Ha a diákok, a 18 év alatti fiatalok a vakációban dolgoznak, tapasztalatra tehetnek szert, ami megkönnyíti, hogy később állást találjanak” – szögezte le az igazgató. Emlékeztetett, Kovászna megyében mindössze tíz diákot alkalmaztak a vakáció idejére, holott az ügynökség több száz diák munkás fizetésébe tudna bepótolni havi 200 lejt. Lapunknak egy neve elhallgatását kérő vállalkozó elmondta, túl sok a bürokrácia, a papírmunka a diákok alkalmazása esetén, talán ha valóban nem kellene jutalékokat fizetni, egyszerűsödne a procedúra.
Kelemen Tibor tegnapi sajtótájékoztatóján ugyanakkor arról is beszámolt, hogy Kovászna megyében a nők körében 6,45 százalékos a munkanélküliség, míg a férfiak esetében ez sokkal magasabb, 8,36 százalék. A munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója elmondta, ez annak tudható be, hogy a térségben sokkal több állást kínálnak a nőknek, mint a férfiaknak. A nadrággyárak folyamatosan keresik a varrónőket, hetente 30–40 munkahelyet ajánlanak. A textiliparban folyamatos a munkaerő-vándorlás, a varrónők gyakran egyik gyárból elmennek a másikba, magasabb fizetés vagy különböző kedvezmények reményében. Kelemen Tibor közlése szerint sokan több mint tíz éve dolgoznak egy nadrággyárban, és elégedettek, mások pedig egy-két hónap után felmondanak, mert nem vállalják a túlórát, a program miatt nem tudnak ingázni.
A szakember felhívta a figyelmet, hogy a sepsiszentgyörgyi Trident raktáráruház is folyamatosan munkatársakat keres, ám mivel a fizetések állandóan késnek, az alkalmazottak nagyon hamar felmondanak, ám a munkanélküli-segélyt is elveszítik, mivel a két támogatási időszak között 12 hónapnak kell eltelnie. Kelementől megtudtuk, legutóbb egy egyetemet végzett alkalmazott fordult hozzájuk panasszal, hogy a Tridentben két hónapra összesen 150 lej fizetést kapott. A Kovászna megyei hatóságok Nagyszebenbe továbbítják a panaszokat, mivel a cég oda van bejegyezve, de kénytelenek meghúzni a vészharangot, hogy minél kevesebben essenek kelepcébe – szögezte le Kelemen Tibor.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.