2011. szeptember 08., 09:132011. szeptember 08., 09:13
A JP Morgan bankcsoport, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból hozzáadottérték-súlyozással képzett saját, összesített beszerzőmenedzser-indexét, augusztusról szóló szerdai kimutatásában közölte, hogy az általa kiszámított kibocsátási mutató a múlt hónapban 1 ponttal 51,5 pontra csökkent. Ez az utóbbi két év legalacsonyabb értéke, és mindössze 1,5 százalék körüli, éves szintre átszámolt pillanatnyi világgazdasági növekedési ütemnek felel meg.
A JP Morgan szakérői a legújabb összágazati PMI-kimutatáshoz fűzött elemzésükben kiemelik, hogy nem recessziós időszakokban a feldolgozóipari kibocsátás növekedését rendszerint a raktárkészlet-dinamika vezérli, és ennek korlátozott továbbháruló hatása van a szélesebb értelemben vett világgazdaságra. A világgazdaság idei lendületvesztése azonban nagyon széles körű, messze túlmutat az ipari raktárkészlet-kiigazításokon – áll az elemzésben. A JP Morgan egy szintén szerdán ismertetett másik tanulmányában kimutatta azt is, hogy az elmúlt hetek meredek tőzsdei árfolyamzuhanása jórészt elmosta azt a fogyasztást támogató pozitív vagyoni hatást, amelyet a korábbi meredek erősödések jelentettek az amerikai háztartások számára. A ház ebben az elemzésben kiszámította, hogy az amerikai tőzsdei részvényárfolyamok április vége óta bekövetkezett 13 százalékos zuhanása csaknem 2200 milliárd dollárral csökkentette az amerikai háztartások pénzügyi vagyonát, és ez is a fogyasztási kiadások növekedésének rovására megy. A JP Morgan számítási modellje szerint minden 1 dollárnyi vagyonvesztésre az amerikai háztartások 0,035 dolláros fogyasztási kiadáscsökkentéssel reagálnak.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző csoportja – szeptemberre szóló legújabb globális előrejelzésében jelentősen, 2,4 százalékról 1,7 százalékra rontotta az Egyesült Államokra kidolgozott idei növekedési prognózisát, jövőre pedig már csak 2 százalékos amerikai GDP-növekedést vár a korábbi becslésében szereplő 2,5 százalék helyett. A ház közölte, hogy a 2013–2015-ös időszakra 2,4 százalékos éves átlagos növekedést valószínűsít az amerikai gazdaságban, vagyis sokkal lassabbat az 1990-es évekre jellemző 3,2 százalékos éves átlagnál, sőt még a pénzügyi válságot közvetlenül megelőző évtized 2,7 százalékos átlagánál is. Az EIU szakelemzői jelenleg több mint egyharmados esélyt látnak az újabb amerikai recesszióra.
A Fitch Ratings minap összeállított új prognózisában – a legutóbbi, sorozatosan gyenge makroadatokra hivatkozva – szintén jelentősen, 2,6 százalékról 1,8 százalékra csökkentette az amerikai gazdaság idei növekedési ütemére szóló előrejelzését, 2012-ben pedig az eddigi várt 2,8 százalék helyett most már csak 2,3 százalékos amerikai GDP-növekedésre számít. A legnagyobb európai hitelminősítő szakértői azonban kidolgoztak és lefuttattak egy olyan szimulációs forgatókönyvet is, amelynek alapján a jövő évet az Egyesült Államok ismét recesszióban tölti. E forgatókönyv szerint az amerikai hazai össztermék az idén csak 1 százalékkal növekszik, 2012-ben 0,6 százalékkal visszaesik, és 2013-ban is mindössze 1,5 százalékkal bővül. A hitelminősítő szerint az újabb amerikai recesszió kockázata azért növekedett, mert számos olyan sokkhatás bekövetkezett, amelyeket a cég a néhány hónapja kiadott legutóbbi világgazdasági előrejelzésében a kettős mélypontú amerikai receszszió lehetséges előidéző tényezőiként azonosított.
Ezek közé tartozik a fogyasztók „visszavonulása” a munka- és az ingatlanpiac folytatódó gyengesége miatt, a piaci stressz újbóli erősödése a perifériális euróövezeti szuverén adósságválsággal összefüggésben, valamint a geopolitikai okok által táplált nyersolaj-árkiugrás. A Fitch kimutatása szerint történelmi visszatekintésben az eseteknek csaknem az 50 százalékában amerikai recesszió következett, amikor az Egyesült Államok gazdaságának éves szintre átszámított növekedési üteme – ahogy az idei év első felében is történt – 2 százalék alá csökkent.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.