Fotó: Pál Árpád
Továbbra sem tudni, milyen formában veti ki újra a román környezetvédelmi minisztérium a gépkocsik környezetvédelmi bélyegilletékét.
2017. december 14., 11:432017. december 14., 11:43
Valamikor március–áprilisban jelenhet meg a gépjárművek bejegyzésekor kért környezetvédelmi bélyegilleték új formája Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter szerint, azt azonban, hogy miként fog kinézni az új regadó, még a szaktárca vezetője sem tudja.
– idézi Gavrilescut az Agerpres hírügynökség. A miniszter azt mondja, szeretnék csökkenteni a környezet szennyezését. „Nem tudom, miként fog kinézni a szennyező autók büntetésének a végső formája, de remélem, hogy jövő márciusban, az AFM költségvetésének az elfogadásáig sikerül azt véglegesíteni.
Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap elnöke november elején jelentette be, hogy az év végéig megvizsgálják, mennyi szén-dioxidot bocsátanak ki a 2017-es év során forgalomba írt gépkocsik, az adatot összevetik a 2016-os szinttel, és a környezetvédelmi minisztérium által létrehozott munkacsoport megvizsgálja a környezetre gyakorolt hatást.
Fotó: Boda L. Gergely
Brezuică különben szeptember elején arról beszélt, hogy a regadót helyettesítő új illetékről szóló tervezet kidolgozása előrehaladott állapotban van, de még több verzióról is zajlik az egyeztetés, így várhatóan az év végén kerül majd nyilvános vitára a törvénytervezet.
A Környezetvédelmi Alap vezetője szerint ugyanakkor létezhet egy harmadik megoldás, ami a kettő kombinálásból jön létre.
Mint ismeretes, a regisztrációs adót Románia 2007-es európai uniós csatlakozásakor vetették ki, amivel az akkori kormány azt szerette volna elérni, hogy miután megnyílnak a piacok, az ország ne váljon az EU autótemetőjévé. Az Európai Bizottság azonban az adó újragondolására késztette a kabinetet, és bár azóta számtalan formában és számtalan néven újra és újra kivetették, a jogszabályokat Brüsszel megannyiszor „elmeszelte”, az államot pedig arra kényszeríttették, hogy térítse meg a befizetett összegeket. A helyzet oda vezetett, hogy februártól teljesen felfüggesztették az adót, a kormány pedig sürgősségi kormányrendeletben írta elő, hogy az elmúlt tíz évben a regadó valamennyi formájában a lakosság által befizetett összegeket vissza kell adni.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!