Fotó: Pinti Attila
Kemény hangon bírálta a romániai vasúti infrastruktúrát John Oldham, a Ford Románia igazgatója, egyúttal felrótta azt is, hogy mivel az ország nem tagja a schengeni övezetnek, nagyon hosszú a várakozási idő a román–magyar határon.
2018. március 27., 16:542018. március 27., 16:54
Mint egy bukaresti autókiállításon a Hotnews.ro hírportál tudósítása szerint elmondta,
ráadásul gyakran több óráig is várakozni kényszerülnek, mivel a személyvonatok élveznek elsőbbséget. Rámutatott, nagyon sok cég döntött úgy, hogy nem is szállítja termékeit vasúton, és annak ellenére döntött a közúti fuvarozás mellett, hogy a költségek lényegesen magasabbak.
A Ford számára viszont létfontosságú a vasúti szállítás, a hivatalos bejelentések szerint a Craiován gyártott EcoSport városi terepjárók 90 százaléka vonattal megy exportra, és csak 10 tréleren. Ami a költségeket illeti, egy vonat 200–250 személygépkocsit képes szállítani, egy tréler legtöbb nyolcat.
Mint egy szállítási portál meghatározásából megtudhatjuk, a Ro-La kombinált szállítási mód, amelynek célja a közúti szállítás terheinek és környezetkárosító hatásainak csökkentése.
Jellegzetessége, hogy a közúti szállítójármű (vagy annak az a része, amely a rakományt magában foglalja) másik, nem közúton közlekedő járműre (vonatra, hajóra stb.) kerül. A Ro-La esetében a teljes teherautószerelvényt rakják fel speciális vagonokra. A vasúti szerelvény kizárólag Ro-La vagonokból és egy kísérőkocsiból áll, amelyben a gépkocsivezetők kapnak lehetőséget arra, hogy a vonatút alatt kipihenjék magukat.
A jelenlegi vasúti infrastruktúrával azonban ez sem tűnik túl előnyösnek az exportőrök számára. Egy Ro-La szerelvény februárban indult próbáútra a közlekedésügyi minisztérium kezdeményezésére Kürtöstől Craiováig nyolc nyergesvontatóval a fedélzetén,
Olyan szakaszok is vannak ugyanis, ahol még a 10 kilométert sem érheti el a sebesség, de a Hotnews információi szerint az is előfordul, hogy a tehervonatoknak 6-8 órát kell egy helyben állniuk, amíg zöld jelzést kapnak a továbbhaladásra. Így van, hogy a tehervonatok még 300 kilométert sem tudnak megtenni Románia területén egyetlen nap alatt, míg Oroszországban vagy Kínában, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a vasúti teherszállításra, 1000–1100 kilométert is haladnak egy nap leforgása alatt.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!