2012. november 05., 17:142012. november 05., 17:14
Az IMF bukaresti küldöttsége kedden érkezik Bukarestbe a soron következő felülvizsgálati látogatásra. A delegáció a tervek szerint csak november 14-ig marad Bukarestben, hiszen a december 9-i parlamenti választások után visszatérnek, hogy immár a hivatalába iktatott új kormánnyal folytassák a tárgyalásokat.
Victor Ponta kijelentette, hogy ismét tárgyalni akar az élelmiszerek 9 százalékos kedvezményes áfájának bevezetéséről, amit korábban már elutasított a nemzetközi pénzintézet. Romániában jelenleg 24 százalékos egységes áfa-kulcs van érvényben.
Rámutatott: az általa vezetett Szociál-liberális Szövetség (USL) választási programja tartalmazni fogja azt is, hogy a legalacsonyabb jövedelműek esetében a személyi jövedelemadó 8, illetve 12 százalékra csökken. Jelenleg 16 százalékos az egységes adókulcs, ami az szja-ra és a társasági adóra egyaránt érvényes.
Leszögezte, hogy jövőre újabb elővigyázatossági típusú hitelmegállapodást kell kötnie Romániának a washingtoni pénzintézettel és az Európai Bizottsággal, mert ez az ország érdekeit szolgálja.
Románia 2009-ben kötött két évre az IMF szervezésében 20 milliárd euró értékű, többoldalú készenléti hitelmegállapodást, amit 2011-ben egy 5,3 milliárd euró értékű elővigyázatossági típusú hitelmegállapodás váltott fel. Ez utóbbi 2013 tavaszán jár le.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.