2011. december 02., 06:362011. december 02., 06:36
A váradi önkormányzati testület RMDSZ-frakciója korábban helyi szinten szerette volna megkönnyíteni az adósok helyzetét: terveik szerint határidőre történő törlesztés után a teljes késedelmi kamatot elengedték volna. Az elöljáró elmondása szerint helyileg ezt csakis jogi személyek esetében érhették volna el, ám időközben az országos szabályozás is megszületett a belügyminisztérium és a közigazgatási minisztérium november 18-ai rendeletének jóvoltából, amely a helyi tervezetet fölülírja, így végül mind a jogi, mind a magánszemélyek esetében a kamat és a bírság felét törlik el.
A minisztériumi rendelet értelmében tehát azoknak a cégeknek és magánszemélyeknek, akik augusztus 31-én bármilyen adóval vagy illetékkel tartoztak, az év utolsó napjáig lehetőségük van törleszteni az elmaradást, ebben az esetben a késedelmi kamat ötven százalékát nem kell kifizetniük. Aki idén már nem tud fizetni, de 2012. június utolsó napjáig lerója adósságait, a késedelmi kamat negyedétől szabadulhat meg.
Az erre vonatkozó kérvényeket az önkormányzatnál lehet benyújtani, amely öt napon belül kiállítja a kérvényező kimutatását az összes adóhátralékról és a felgyűlt büntetésről. Biró Rozália hangsúlyozta: az adósok nem kötelesek ezt a kérést benyújtani, elég az is, ha egyszerűen törlesztik az adósságukat, a késedelmi kamat és a büntetés fele így is automatikusan eltörlődik. Fontos tudni, hogy a szabályozás nem vonatkozik az elmaradt bérleti vagy koncessziós díjakra, csakis adókra és illetékekre.
Nagyváradon ez a szabályozás körülbelül 32 ezer magánszemélynek és 800 jogi személynek jelent könynyítést. A váradi önkormányzat egyébként egy gazdaságélénkítő stratégia részeként a jogi személyek ingatlanadóját jövőre ismét csökkenti: ez az adónem 2008-ban még 1,6 százalékos volt, 2012-re azonban fokozatos csökkentések után eléri az 1 százalékot. Ez a kedvezmény csak újraértékelt ingatlanokra vonatkozik. Magánszemélyek akkor kapnak ingatlanadó-kedvezményt, ha felújítják házukat – erről már korábban rendelkezett a váradi önkormányzat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.