Kedvenc nyaralási célpontok a nincstelenség árnyékában, az uniós minimálbér délibábjában

Micsoda luxus. Nagyon sokat csak álmodnak egy egyhetes nyaralá
sról •  Fotó: Pixabay

Micsoda luxus. Nagyon sokat csak álmodnak egy egyhetes nyaralá sról

Fotó: Pixabay

Belföldi nyaralást választott a romániaiak többsége a lassan lezáruló főszezonban, a külföldi célpontok közül Görögország és Törökország volt a legnépszerűbb. Közben sokak számára az őszi utóidény hozza el a kikapcsolódást, amikor egyesek az egzotikusabb desztinációkat is célba veszik. Viszont ez nagyon kevesek kiváltsága lehet, hiszen Románia összlakosságát tekintve messze uniós sereghajtó a nyaralást maguknak egyáltalán megengedők arányát tekintve: egy egyhetes kikapcsolódást csupán a lakosság harmada „bír el” keresete alapján. Miközben EU-s szinten a „megfelelő minimálbérekről” szóló irányelv alkalmazásában bíznak, Romániában ez sem hoz varázsütésre nyugati fizetéseket.

Páva Adorján

2023. augusztus 27., 19:272023. augusztus 27., 19:27

Augusztusban, a nyaralási idény csúcsidőszakában belföldi célpontok álltak a romániai turisták választási listájának élén, majd Görögország, Törökország, Spanyolország és Bulgária következett – közölte az Eximtur. Az ország egyik legnagyobb turisztikai irodája elemzéséből kiderül, a belföldi és a hellén célpontok között is a tengerpartiak voltak a legnépszerűbbek, mégpedig négy- és háromcsillagos szállodák, amelyek közel találhatók a tengerhez. A „dobogó” harmadik fokára a turisztikai vállalkozás ötcsillagos törökországi és bulgáriai hoteleket sorolt, melyek úgynevezett all inclusive szolgáltatásokat nyújtanak. Az említett szálláshelyeket javarészt hét napra foglalták le.

Belföldön augusztusban a legtöbb foglalást Mamaia, Félixfürdő, Eforie Nord, Olimp vagy Venus valamely vendéglátóipari egységében jegyezték – tehát négy tengerparti üdülőhelyen, illetve a Nagyvárad közeli, továbbra is rendkívül népszerű Félixen. A kikapcsolódásra egy fő átlagosan 350 eurót költött.

Bár továbbra is a belföldi célpontok a legnépszerűbbek a romániaiak körében, idén augusztusban 30 százalékkal többen választottak külföldi utazást az egy évvel korábbi hónapban jegyzett adatokhoz képest. Az erre szánt átlagos költségvetés nagyjából megegyezik a tavalyival: 660 euró/fő. A legnépszerűbb régiók a Görögországhoz tartozó Kréta, a török Antalya és a bolgár Aranyhomok.

Az Eximtur elemzésében előre is tekintenek, hiszen a nyaralási szezon nem zárul le augusztus végével: sokan őszre időzítik hosszabb pihenőszabadságukat, amikor az árak is barátságosabbak. A belföldi célpontok élén ebben az időszakban Félixfürdő áll, amely a széleskörű wellness-szolgáltatások révén akkor is vízi élményekkel teli szórakozást tud biztosítani, ha esetleg elromlik az idő.

De országszerte megnőtt a kereslet azon gyógyfürdők, fürdővárosok iránt, ahol nemrég korszerűsítések történtek: az erdélyi célpontok között Félixen kívül Szovátát és Herkulesfürdőt is megemlítik.

Ennek velejárója, hogy csökkent a gyógyfürdőket választók átlagéletkora, hiszen immár a fiatalok is szívesebben költenek a modern körülmények között, spa- és wellness-szolgáltatások révén biztosított pihenésre. Akik pedig csak egy hétvégére ruccannának ki mondjuk Félixfürdőre szeptemberben, azoknak két éjszakára, egy félpanziós ellátást kínáló, akvaparkkal is rendelkező 4 csillagos szállodában fejenként átlagosan 250 eurót kell kifizetniük.

A romániai kínálatot nézve töretlen Félixfürdő népszerűsége •  Fotó: Bálint Eszter Galéria

A romániai kínálatot nézve töretlen Félixfürdő népszerűsége

Fotó: Bálint Eszter

De a külföldi célpontok is rendületlenül várják a vendégeket: az ősszel is meleg idővel kecsegtető Tunéziában, az egyiptomi Gurdakában (Hurghada), Antalyában vagy a görög Szkíathoszon és Krétán 600–700 euró/főtől indulnak a teljes, charter repülőjáratot is tartalmazó, hétéjszakás turisztikai csomagok árai.

Ugyanakkor a turisztikai iroda adatai szerint megnőtt a kereslet az egzotikus célpontok, kiemelten a Maldív-szigetek és Thaiföld iránt. Például egy thaiföldi ötcsillagos szálloda félpanziós ellátással, kilencéjszakás foglalással a november–decemberi időszakban körülbelül 1700 euró/fő áron lát vendégül.

Egyébként a belföldi célpontok közkedveltsége nemcsak romániai jellegzetesség: így van ez az anyaországban és a teljes Európai Unióban is.

A magyarországi Oeconomus Gazdasági Alapítvány egyik elemzésében rávilágítanak, az Eurostat adatai alapján az európai turisták – függetlenül attól, hogy egyre inkább szeretik a szabadidejüket külföldön eltölteni – még mindig lényegesen többet nyaralnak otthon. Átlagosan kétszer olyan gyakran utaznak belföldre, mint külföldre, és átlagosan 3–3,5-szer többet költenek a külföldi nyaralásra, mint a belföldire.

A kizárólag külföldön nyaralók aránya az európai lakosság körében csupán 5–10 százalék között mozog; annak a valószínűsége, hogy valaki belföldön vagy belföldön és külföldön is nyaral, sokkal nagyobb, mint, hogy kizárólag külföldre menjen pihenni. Az Oeconomus szerint számos európai kutatás vizsgálja, hogy az európai országok lakossága körében miért sokkal népszerűbbek a belföldi úti célok, mint a külföldiek. Ez az otthonival kapcsolatos elfogultság (ún. home-bias) jelensége. Általában sokkal kényelmesebb a hazai nyaralás, mivel az emberek közelebb maradhatnak otthonukhoz, és nem kell aggódniuk a vízumok megszerzése miatt, vagy amiatt, hogyan kezeljék az idegen nyelveket és kultúrákat – olvasható az elemzésben.

Emellett támogatják a helyi gazdaságot is azáltal, hogy munkahelyeket teremt és bevételt termelnek. Utóbbi megfontolás egyre inkább kiegészül a környezeti szempontokkal, mivel lényegesen kisebb lehet a belföldi utazások ökológiai lábnyoma, mint a külföldieké. A belföldi nyaralás alkalmas arra, hogy a részvevők barátokat és rokonokat látogattassanak meg. Mások éppen a még ismeretlen hazai tájakra kíváncsiak, és szeretnek új történelmi, kulturális és földrajzi megfigyeléseket tenni saját hazájukkal kapcsolatban.

Az egyre dráguló turisztikai csomagok egyre kevesebbek számára lesznek elérhetők •  Fotó: Pixabay Galéria

Az egyre dráguló turisztikai csomagok egyre kevesebbek számára lesznek elérhetők

Fotó: Pixabay

Abban viszont már óriásiak az eltérések Románia és az EU-s szokások között, hogy egy-egy tagállamon belül hányan engedhetik meg maguknak, hogy egyáltalán nyaraljanak.

És itt ismét a sereghajtó pozícióban találjuk Romániát, mégpedig jókora lemaradással: az Eurostat adatai szerint 2022-ben a lakosság 62,5 százaléka nem engedhetett meg magának egy legalább egyhetes fizetett nyaralást.

A második legrosszabbul álló Görögországban ez már csak a polgárok valamivel kevesebb, mint felére igaz, a hátulról ötödik Magyarország negyven százalék körül áll. Az EU-átlag 28,6 százalékos, a legjobban álló országokban 10 százalék alatt van az arány.

Az adatokat az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat július közepén hozta nyilvánosságra abban a kiadványban, amelyben kulcsfontosságúnak tartott adatokat gyűjtöttek össze a jelenlegi EU „megértése” érdekében. Amint a Qubit.hu portálon közölt, az említett kiadvány adatait elemző cikkben is rávilágítanak, a valós életviszonyokat jól érzékelteti az is, hogy hányan engedhetünk meg magunknak egy kiadós nyaralást, ezért tartja fontosnak az EU is a vonatkozó adatok összesítését.

Erre világított rá Esther Lynch, az Európai Szakszervezeti Konföderáció (ETUC) főtitkára is, aki az Euobserver.com portálon a minap közölt véleményanyagában figyelmeztetett: nő Európában azok száma, akik egyáltalán nem tudnak nyaralni. Az Eurostat mikroradatainak elemzése szerint immár a háztartások 29 százalékára jellemző ez, a dolgozók 19 százalékára, azaz 38 millió emberre. Ha pedig az alacsony jövedelműeket nézzük, körükben 50 százalékos ez az arány. Egyébként Lynch is kitért arra, hogy Románia áll a legrosszabbul az EU-ban: a munkások körében 43 százalékos azok aránya, akik nem tehetik meg, hogy nyaraljanak.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

És a szerző szerint a helyzet tovább fog romlani, hiszen folyamatosan drágulnak a szerényebb jövedelműek számára is elérhető turisztikai csomagok, amelyek az EU-tagállamok immár több mint felében többe kerülnek, mint amennyi a helyi minimálbér. A szakszervezeti vezető bírálta a „korporatizmus féktelen nyereségvágya” felett szemet hunyó, a munkások béremelési követeléseivel szemben elutasító magatartást tanúsító uniós vezetőket. Esther Lynch az EU-s szintű megfelelő minimálbérről szóló irányelv bevezetését említi megoldásként, amely többek között kollektív munkaszerződés és jogok biztosítására kötelezhetné alkalmazottaikkal szemben például a közbeszerzéseken részt vevő nagyvállalatokat.

Az EU szervei tavaly ősszel véglegesítették az Európai Unióban alkalmazandó megfelelő minimálbérekről szóló irányelvet, melynek célja a munka- és életkörülmények javítása a tagországokban. A direktíva a jogszabályokban meghatározott minimálbér megfelelőségét, a bérmegállapításra irányuló kollektív tárgyalások előmozdítását, a munkavállalóknak a minimálbér által nyújtott védelemhez való jogokhoz történő hatékony hozzáférésének javítását kívánja szolgálni.

Bár sok konkrétumot nem tartalmaz – például nem vezet be konkrét, mindenhol alkalmazandó minimális összeget –, előírásai elméletileg a nehezebb sorsú munkavállalók érdekeit szolgálják. Azt szeretnék elérni, hogy aki dolgozik, legalább annyi fizetést kapjon, hogy ne fenyegesse a jövedelmi szegénység.

Az irányelv szerint akkor tekinthető megfelelőnek a minimálbér, ha eléri a mediánjövedelem 60 százalékát, vagyis a szegénységi küszöböt, vagy pedig az átlagjövedelem 50 százalékát.

•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

Mint ismeretes, a mediánbért úgy határozzák meg, hogy a fizetéseket sorba rendezik, és a középre eső érték lesz a mediánbér: ennél a dolgozók fele többet, fele kevesebbet keres. Átlagbér esetén a dolgozók bérét összeadják, aztán elosztják a létszámukkal. A mediánt azért tartják sokatmondóbbnak, mert a medián kereset megmutatja annak az állampolgárnak a fizetését, akinél pontosan annyian keresnek rosszabbul, mint ahányan jobban. A mutató jelentősége, hogy például az átlagbérrel szemben, amelyet a magas keresetűek felfelé húznak, a medián bér sokkal jobb általános képet mutat az állampolgárok életszínvonaláról.

Nos Románia esetében – ahol nagyon sokan keresnek minimálbért vagy ahhoz közeli összeget – a bruttó mediánbér jelenleg 4000 lej körül mozog (plusz-mínusz néhány száz lej attól függően, milyen módszer szerint számítják), a bruttó minimálbér pedig 3000 lej –

tehát paradox módon minimálbér-csökkenést eredményezne, ha a fentebb említett módon alkalmaznák az uniós irányelvet.

A csökkentést egyébként maga a direktíva is tiltja. Az átlagkereset jelenleg 7200 lej körülire tehető, tehát az ehhez viszonyítás sem eredményezne nagy nyereséget a minimálbért kapók számára.

Amint a Panorama.ro portál elemzéséből is kiderül, a romániai munkavállalóknak nem szabad azt várniuk az uniós irányelv jövő évi átültetésétől (határideje 2024 novembere), hogy a nyugatihoz hasonló bérminimumot vezetnek be nálunk is. Amit esetleg nyerhetünk vele, az a kollektív munkaszerződésbe foglalt jogok kiharcolása, biztosítása – ilyen kialkudott védőhálót jelenleg csupán a romániai munkaszerződések 32 százaléka garantál.

korábban írtuk

Dél-Európa, a jó meleg Afrika helyett Skandinávia? Felégetheti nyaralási szokásainkat is az extrém kánikula
Dél-Európa, a jó meleg Afrika helyett Skandinávia? Felégetheti nyaralási szokásainkat is az extrém kánikula

Az extrém kánikula átírhatja az öreg kontinensen dívó nyaralási szokásokat: az egyre többször szinte teljesen elviselhetetlen hőség a főszezon legnépszerűbb dél-európai célpontjairól a hűvösebb desztinációk felé irányíthatja a pihenni vágyó vakációzókat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök

A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök
2024. november 22., péntek

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben

Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben
2024. november 22., péntek

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban

Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. november 22., péntek

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb

A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb
2024. november 22., péntek

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét

Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét
2024. november 22., péntek

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak

A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak
2024. november 21., csütörtök

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét
2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása