2012. május 23., 08:562012. május 23., 08:56
A Romaltyn-részvényekkel három, Nagybánya környéki aranybányászati licenc és egy aranyfeldolgozó üzem került a kazah cég ellenőrzése alá azon a területen, ahol korábban a tiszai ciánszenynyezést okozó Aurul működött. A bejelentés szerint a részvénycsomagért húszmillió dolláros vételárat fizetett egy, a Virgin-szigeteken bejegyzett cég, a kazah társaság brit érdekeltsége.
A gazdasági portál közlése szerint a felek április 20-án állapodtak meg a részvénycsomag eladásáról, és most jelentették be az ügylet befejezését. A Romaltyn 2010-ben nyert jogosultságot ahhoz, hogy három, Nagybánya környéki zagytározóból termelje ki a visszamaradt aranyércet, és a cég 2,5 millió tonna feldolgozási kapacitású aranykiválasztó üzemmel is rendelkezik. A portál tudni véli, hogy a SAT & Company Kenes Rakiszev kazah üzletember érdekeltségi körébe tartozik, aki Kazahsztán fővárosa polgármesterének a veje, és közel áll Nurszultan Nazarbajev kazah elnökhöz.
A 2000-es tiszai ciánkatasztrófát okozó nagybányai Aurul társaságot tulajdonosai Transgolddá keresztelték át. A társaság csődje után eszközeit többfordulós licit útján a brit Oxus Gold és a kazah Kazach Gold társaság vásárolta meg. A két társaság által létrehozott Romaltyn Mining cégből azonban kiszállt a brit fél, így az teljes egészében a Kazach Gold tulajdonába jutott. Az orosz Polyus Gold 2010-ben vásárolta meg a társaságot.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.