Utolsó simítások. A terminálnak kilenc hónap alatt kell megépülnie a szerződés értelmében
Fotó: Brassó megyei tanács
Ha minden a várakozásoknak megfelelően alakul, akkor 2021-ben már benépesül a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér. Menetrend szerinti járatokat ugyan nem jelentettek még be, de érdeklődő légitársaságok szép számban akadnak, miközben az utazásszervezők úgy számolnak, hogy jövőre már mindenképp lesznek charterjáratok.
2020. január 20., 18:522020. január 20., 18:52
Az utazásszervezők már számolnak a Brassó–Vidombák nemzetközi repülőtérrel a 2021-es járatok tervezésekor – jelentette be Corina Martin, a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének (FAPT) elnöke egy brassópojánai konferencián. „Brassóban 2021-ben nyílik meg Románia 18. repülőtere. A létesítmény jelentős számú külföldi és hazai utazásszervezőt vonz majd, melyek még több hazai és külföldi turistát hoznak Brassóba, Erdélybe. Ugyanakkor a brassóiak és az erdélyiek könnyebben eljuthatnak a román tengerpartra” – fogalmazott Corina Martin.
A repülőtér hatalmas potenciállal rendelkezik, hiszen Bukarest után Brassó megye vonzza a legtöbb látogatót, olyan körülmények között, hogy a térségben nincs autópálya és repülőtér.
„Nagy érdeklődéssel várjuk a 18. romániai repülőtér megnyitását, a belföldi járatokra is nagy igény van, de különösképpen a külföldi forgalomra, a reptér mozgósítaná a sporthoz kötődő turizmust, az egyetemi életet, és nagy szolgálatot tesz a brassóiaknak, akik nem kell máshová autózzanak, ha repülős utat terveznek” – jelentette ki hasonlóképpen David Ciceo, a Romániai Repülőterek Szövetségének (AAR) elnöke.
Adrian Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke pedig arról értekezett, hogy a Cenk alatti város bebizonyította: egyetlen kilométer autópálya nélkül is a legfontosabb turisztikai célpont tudott lenni az országban, az elmúlt három évben a „hegyvidék rávert a tengerpartra”. Szerinte, ha beindul a repülőtér, a turizmusban rejlő kapacitás tovább növekszik.
Reményre ad okot az is, hogy úgy tűnik, minden idők legnagyobb összegét fordíthatja a légikikötő alakítására a Brassó megyei közgyűlés. A képviselő-testület legutóbbi ülésén például arról döntött, hogy a Brassó–Vidombák nemzetközi repülőtér építésének finanszírozására fordítja költségvetés-többletének jelentős részét. Az indoklás szerint azért van szükség a pénzre, mert az épülő repülőtéren idén 251 millió lej értékben lesznek beruházások.
Adrian Veştea ugyanakkor bejelentette, hogy amikor elkészül az idei költségvetés, a beruházásokra szánt többlet több mint felét a repülőtér építésére különítik el. Ebben az évben 251,3 millió lej értékben vannak aláírt szerződéseik, ami rekordösszegnek számít a légikikötő építésének történetében. A tanácselnök rámutatott, 140 millió lejbe kerül az utasterminál kivitelezése, mintegy 60 millió lejbe a repülőtér kivilágításának megtervezésére és megvalósítására, és még további kilenc, a működéshez szükséges elem megvalósítása van folyamatban. Rámutatott: a költségvetéstöbblet mellett még rendelkezésükre áll idén 89,4 millió lej a 2018-ban leszerződött bankhitelből, másrészt 50 millió lejt kaptak a kormánytól is repülőtérépítésre.
„Ezekkel az összegekkel megközelítjük a szükséges 251 millió lejt, nem lesz éppen annyi, de lobbizni fogunk a kormánynál is, hogy még utaljon pénzt erre a célra a költségvetés-kiegészítésekkor vagy a tartalékalapjából” – mondta a Brassó megyei közgyűlés elnöke. Hozzátette, meggyőződése, hogy az év végéig 90 százalékban befejezik a beruházást. Ennek nagy hányada az utasterminál, erre már elkészült a terv, beszerezték a szükséges engedélyeket, a közeljövőben kezdődik a munkatelep szervezése, és kiadják a kezdési parancsot.
A kivilágítás megvalósítására még az építkezési engedély beszerzése van hátra. Ugyanakkor újra meghirdették a közbeszerzést a mozgásfelület kijelölésére. A szerződés értéke 563 ezer lej, az ajánlatokat február 2-ig lehet benyújtani.
A brassóiak abban bíznak, hogy 2021 első felében felszállhatnak az első járatok. Eddig öt légitársaság érdeklődött, jelezte, hogy indítana járatokat a brassói repülőtéren: a Wizz Air, a Lufthansa, a LOT, a Blue Air és Turkish Airlines.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
1 hozzászólás