2012. március 14., 16:092012. március 14., 16:09
A terv értelmében azon egyéni felhasználók esetében, akiket az energiaár-liberalizáció hátrányosan érint, a család jövedelme alapján három kategóriába osztják, az eddigi szociális díjszabást pedig 2013 és 2015 között három lépcsőben szüntetik meg.
Az egyéni fogyasztók esetében 2013 júliusában kezdődik a támogatott energiaárak fokozatos emelése. Ez tízszázalékos emelést jelent majd, és 2014-től félévenként emelkedik majd tovább, hogy aztán 2017 decemberére elérje a jelenlegi árszint száz százalékát.
Az ipari fogyasztók esetében a tarifa gyorsabban nő majd: már idén szeptembertől 15 százalékkal többet kell majd fizetniük az áramért, 2013 januárjától 30-cal, 2013 áprilisától 45-tel, 2013 júliusától 65-tel, 2013 szeptemberétől 85-tel, 2014 januárjától pedig száz százalékkal fizetnek majd többet az elektromos áramért.
A kormány szerint a fokozatos emelés lehetővé teszi, hogy ellenőrzés alatt tartsák a folyamatot, és leállítsák, felfüggesszék vagy visszafordítsák az emelést, ha kiderül, hogy a végfogyasztókra elviselhetetlen terheket ró, vagy ha jelentős mértékben torzítja a nagybani árampiacot.
Az első jövedelmi kategóriába tartozó családok esetében már jövőre teljes mértékben megszüntetik a szociális díjszabást. A második kategória esetében 2014, a harmadik, legrászorulóbb csoport esetében pedig 2015 januárja a szociális tarifa megszűntének végső határideje. A szociális díjszabás megszüntetését követően az állam anyagi támogatást nyújt a rászorulóknak, de csakis azon személyeknek vagy családoknak, amelyek esetében a jövedelem kisebb a minimálbérnél vagy egyenlő azzal. A minimálbér összege jelenleg 700 lej havonta.
Romániában a 8,36 millió háztartási fogyasztó közül 1,15 és 1,4 millió közöttire teszik a szociálisan rászorulók számát. Az országnak hitelező nemzetközi pénzügyi szervezetekkel egyeztetett tervek szerint egyébként jövőre nem csupán az áram, hanem a földgáz árának liberalizációja is elkezdődik.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.