2009. május 07., 18:342009. május 07., 18:34
Brüsszelben kiadott közleményében az EU cseh elnöksége emlékeztetett arra, hogy egy 20 milliárd eurós csomag részéről van szó, amelyben 12,95 milliárddal a Nemzetközi Valutaalap (IMF), egy-egy milliárddal pedig a Világbank, illetve - közösen - az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vesz részt.
Az Unió ugyanabból a keretből segíti Romániát, amelyből korábban Magyarország és Lettország is kapott hitelt. A keretet - amelyből kizárólag uniós, de nem euróövezeti tagországokat lehet támogatni középtávon - nemrégiben emelték fel 50 milliárd euróra a nemzetközi gazdasági válság várható következményei miatt. Az EU öt részletben adja a hitelét, az egyes részletek legfeljebb hét éven belül visszafizetendők - derül ki a közleményből.
Az uniós hozzájárulás Brüsszel reményei szerint segíteni fog Romániának abban, hogy csökkentse a tőke- és pénzügyi piacaira nehezedő nyomást, amelyet a válság mellett súlyosbít az ország magas külső és növekvő belső deficitje - fogalmazott az uniós dokumentum. A román hatóságok már kidolgozták azt az átfogó stratégiát, amely a hiány csökkentését fenntartható alapokra helyezi - tette még hozzá a dokumentum.
Amint arról korábban beszámoltunk, Magyarország egy 20 milliárd eurós nemzetközi csomag keretében 6,5 milliárd eurót kapott az Uniótól, Lettország pedig egy 7,5 milliárdos csomag keretében 3,1 milliárdot. Joaquín Almunia pénzügyi biztos a héten már jelezte, hogy az uniós tagországok pénzügyminiszterei pozitívan reagáltak a román kérésre.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.