A tervezet szerint a visszaváltott üvegeket újrahasznosítják
Fotó: Tega Rt.
Hamarosan vissza lehet majd vinni a boltokba az újrahasznosítható vizes, sörös vagy üdítős üvegeket, mint ahogy a pillepalackokat és az aludobozokat is, cserébe viszont vásárláskor betétdíjat kell fizeti.
2020. november 20., 11:412020. november 20., 11:41
A betétdíjat szabályozó jogszabályjavaslatot közvitára bocsátotta a környezetvédelmi minisztérium.
A betétdíj alkalmazása, és a palackok, aludobozok visszaváltása minden üzlet számára kötelező lesz, legyen az hipermarket vagy sarki kisbolt. Utóbbiak esetében viszont meghatároznak egy adott mennyiséget, amelyet be kell gyűjteniük, hogy ne akadályozza tevékenységüket a visszaváltott palackok, dobozok tengere.
A begyűjtés lehet kézi, de a botok alkalmazhatnak automata rendszereket is.
Az üzletek által összegyűjtött hulladékmennyiség regionális válogató állomásokra, onnan pedig a recikláló egységekhez kerül. Magát a rendszert egy non-profit entitás működteti majd, amelyben helyet kapnak a gyártócégek és a kereskedők képviselői is.
A nyugati országokban amúgy évek óta bejáratott ez a módszer: például Németországban 7 eurócentet fizetnek az üres üvegért, és 25 centet a pillepalackért.
A törvénytervezet olyan kontextusban született meg, hogy Románia továbbra is sereghajtó európai uniós összevetésben a hulladékok reciklálása terén, az évente termelt 1,3 millió tonna 5 százalékát használják fel újra. Ezt kellene 2025 végére 50 százalékra feltornázni, 2035-ig pedig 65 százalékra.
Január elsejétől viszont már fizetnie kell az EU-nak a piacra kerülő műanyagmennyiség után, amelyet nem hasznosít újra.
A környezetvédelmi tárca illetékeseinek reményei szerint három évvel a betétdíj bevezetését követően már az italos üvegek, pillepalackok, aludobozok 90 százalékát sikerül begyűjteni.
Nem ez azonban az első próbálkozás, jelenleg is hatályos egy, az üvegek visszaváltását kötelezővé tevő jogszabály, ám nem alkalmazzák.
A hónap végén életbe lépő új szabályozás szerint a nagyobb üzleteknek betétdíjat kellene bevezetniük az üvegekre, amelyekért visszaváltás esetén darabonként 50 banit kellene visszafizetniük a környezettudatos vásárlónak.
Sok ponton is módosításra szorul az érintettek, illetve a szakemberek szerint a közvetlenül újrahasznosítható csomagolóanyagokra betétdíjat előíró törvénytervezet. Még a pénteki nap folyamán lehet véleményezni a környezetvédelmi minisztérium honlapján.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!