Fotó: Kristó Róbert
Sok ponton is módosításra szorul az érintettek, illetve a szakemberek szerint a közvetlenül újrahasznosítható csomagolóanyagokra betétdíjat előíró törvénytervezet. Ezt még a pénteki nap folyamán lehet véleményezni a környezetvédelmi minisztérium honlapján.
2018. február 23., 14:302018. február 23., 14:30
2018. február 23., 14:342018. február 23., 14:34
Még a pénteki nap folyamán lehet véleményezni a környezetvédelmi minisztérium honlapján közzétett sürgősségi kormányrendelettervezetet, amely szerint a közvetlenül újrahasznosítható csomagolóanyagra 2 lej betétdíjat szabnak meg. A tervezetben ugyanakkor az is szerepel, hogy az üveget vissza lehet váltani, tehát a betétdíjat visszakaphatja a vásárló.
A környezetvédelmi minisztérium február elején bocsátotta közvitára a tervezetet, amely a 2011/211-es számú, a hulladékkezelési rendszert szabályozó, valamint a 2015/249-es számú a csomagolóanyagokra vonatkozó jogszabályokat egészítené ki és módosítaná. A tervezethez rengeteg hozzászólás érkezett, így február 23-ig meghosszabbították az eredetileg 15 naposra tervezett közvitát.
mert ez így ebben a formában sok kérdést vet fel.
Fotó: Tega Rt.
Ebben jelenleg például az áll, hogy az üzletek polcain a visszaváltható és közvetlenül újrahasznosítható csomagolásban, tehát az üvegben levő termékek árcímkéjén kötelező lesz feltüntetni az eladási ár mellett a 2 lejes betétdíjat. A legalább 400 négyzetméteren tevékenykedő nagykereskedőknek visszaváltó pontokat kell kialakítaniuk, és a jogszabály hatályba lépését követően kötelesek lesznek visszavenni az üvegeket, függetlenül attól, hogy a terméket ott vásárolták vagy sem. A kisboltok annyi engedményt kapnak, hogy mindössze a náluk vásárolt, pénztárszalaggal igazolt áru üvegét kell visszaváltaniuk.
Édler András, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke viszont még ilyen körülmények között is attól tart, a rendelkezés megváltoztathatja a fogyasztói szokásokat, többen vásárolnak majd műanyag csomagolású terméket, amivel nem kell bajlódni. Ez viszont környezetvédelmi aggályokat vet fel, hiszen a műanyag nagyobb mértékben szennyez.
Fotó: Thomas Campean
Korodi Attila is úgy véli különben, hogy
Meglátása szerint ugyanis a plusz illetékek kivetése, még ilyen formában is, hogy az utólag visszakapható, nem eredményes. Éppen ezért meggyőződése, ez az elgondolás még sok módosításon fog átesni, mielőtt érvénybe lép.
Az érintettek is úgy vélik, még nagyon sok a tisztázatlan kérdés a dokumentumban. Máthé László, a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. köztisztasági vállalat igazgatója többek között arra mutatott rá, hogy
Máthé László elmondta, jelenleg az általuk begyűjtött üveghulladék tonnájáért mindössze egy lejt fizet az újrahasznosítással foglalkozó gyár, utólag még kaphatnak 600 lejt minden tonnáért, ha bizonyított, hogy ezt a mennyiséget valóban újrahasznosították. A kisboltok tulajdonosai eközben azért aggódnak, hogy az üveget tárolniuk, nyilvántartaniuk kell, ez pedig bonyolítja az életüket.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
szóljon hozzá!