2012. május 17., 09:082012. május 17., 09:08
Elfogadta tegnapi ülésén a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amelynek értelmében még az idén, két részletben emelik vissza a közalkalmazottak béreit a 2010-es, 25 százalékos csökkentés előtti szintre. Mariana Câmpeanu munkaügyi miniszter az ülést követően elmondta: a bruttó bér június elsejétől 8, december elsejétől pedig további 7,4 százalékkal nő.
A 15 százalékos bércsökkentéssel sújtott közalkalmazottak júniustól 2,3 százalékos emelést kapnak. Emellett a határozat értelmében visszafizetik a nyugdíjasoknak az illetményükből jogellenesen levont egészségbiztosítási járulékot. Ez utóbbi lépés 1,5 milliárd lejjel rövidíti meg az egészségbiztosító költségvetését.
A tervezet arról is rendelkezik, hogy a fentebb jelzett időpontokban ugyanakkora arányban növeljék a romániai közalkalmazottak étkezési és ruházkodási támogatását is, amelynek értéke ugyanakkor nem haladhatja meg a 2010. júniusi szintet.
A rendelet rámutat: a közalkalmazottakat érintő intézkedések 858,5 millió lejes többletterhet rónak a 2012-es költségvetésre.
A nyugdíjakból levont egészségbiztosítási járulékot a 2011. január 1. és 2012. április 3. közötti időszakra adják vissza, automatikusan, azaz a kedvezményezetteknek nem kell igényelniük azt. Mint ismeretes, a járulékot a nyugdíjak 740 lejt meghaladó részéből kellett volna levonni, azonban mégis a teljes összegből vonták le. Ezt bírósági ítélet nyilvánította törvénytelennek. Ennek nyomán a tegnapi kormánydöntés értelmében több részletben fizetik vissza a jogtalanul visszatartott összeget a nyugdíjasoknak.
A 2011 januárja és márciusa között levont összegeket egyenlő havi részletekben 2012 júniusa és augusztusa között fizetik vissza, a 2011 áprilisa és 2012 áprilisa között visszatartott pénzeket pedig 2013. december 31-éig. A munkaügyi miniszter elmondta: egyelőre csak augusztusig vannak meg a visszafizetéshez szükséges források, a további kárpótláshoz szükséges összegeket még keresik.
A kormány 2012. augusztus 25-ig dönt a további visszafizetés mikéntjéről, a visszatérítés pedig a nyugdíjbiztosítón, illetve a magánnyugdíj-pénztárakon keresztül történik majd. Az egészségbiztosítónak minden hónap első két munkanapján kell átutalnia a szükséges összeget a nyugdíjpénztáraknak. A nyugdíjasok a visszafizetett összeget minden hónapban a nyugdíjukkal együtt kapják majd meg. Ez idén összesen 286 100 000 lejjel csorbítja az egészségbiztosító költségvetését, jövőre pedig 1,24 milliárd lejjel.
Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés elnöke elégedetlen a kormány döntésével. Szerinte ugyanis nem százalékos alapon kellett volna visszaemelni a közalkalmazotti béreket, hanem fix összeggel, így ugyanis enyhíteni lehetett volna az alacsony és magas bérek közötti különbségeket. „Egy olyan alkalmazott esetében, aki jelenleg 700 lejt keres, a 8 százalékos indexálás csupán 56 lejes többletet jelent.
Ha azonban tízezer lejes bérről van szó, mert egyes közalkalmazotti szektorokban ilyen is van, a növelés 800 lejes többletet hoz, ami annyit jelent, hogy az alkalmazott indexálási módszer a nagy keresetű közalkalmazottakat hozza előnyös helyzetbe. Ha azonban fix összegű, mondjuk száz lejes emelést alkalmaznának, akkor az alacsony bért kapó közalkalmazottak is ugyanannyit nyertek volna” – vélekedett Hossu. A szakszervezeti vezér rámutatott: a bérek visszaemelése pozitív, kárpótló jellegű intézkedés, azonban nem képes kompenzálni a közalkalmazottak által az elmúlt három évben elszenvedett veszteségeket.
Victor Ponta amúgy a tegnapi kormányülést követően elmondta: a kormány 387 millió lejnyi még el nem költött pénzt tud visszaszerezni a korábbi kormánypártok politikusai által irányított önkormányzatoktól, ez az Ungureanu-kormány által kiutalt 648 milliós összegnek mintegy fele.
Szerinte ezt az összeget kampánykritériumok alapján „pazarolták el”. Mint arról beszámoltunk, a Ponta-kabinet egyik első döntése volt a PDL-s és RMDSZ-es önkormányzatoknak kiutalt pénzek visszakövetelése. A demokrata-liberálisok és az RMDSZ ugyanakkor közölte: perre mennek a pénzekért.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.