Újraszámolhatják. Más fogyasztói kategóriába kerülhet, akinek a tavaly óta sikerült takarékoskodnia a villamos energiával
Fotó: Jakab Mónika
Kedvezményes számlázási kategóriába kerülhetnek azok a romániai fogyasztók, akiknek idén sikerült kevesebb villanyáramot fogyasztaniuk, mint tavaly. A szenátus által elfogadott módosításnak viszont még a képviselőházon is át kell mennie. Ugyanakkor minden módosítás a számlák késlekedését okozhatja.
2022. október 12., 08:032022. október 12., 08:03
Módosulhat az árkompenzáláskor figyelembe vett villamosenergia-korlátok számítási képlete, a szenátus által elfogadott változatban nem csak a tavalyi átlagos fogyasztást, hanem az ideit is figyelembe vennék, amikor meghatározzák, ki milyen árkompenzálásra jogosult.
„A szenátus által jóváhagyott jogszabályjavaslat arról szól, hogy akik a 27-es számú sürgősségi kormányrendelet alapján, vagyis a tavalyi átlagfogyasztás szerint kaptak korlátozott áron energiát, továbbra is részesülnek ebben a kedvezményben, viszont azok is megkapják, akiknek az idei havi átlagfogyasztása nem haladja meg a 100, illetve a 300 kilowattórát” – fejtette ki megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke. Ezzel a módosítással tehát bővülhet a kedvezményezettek köre, ami sokak szerint méltányos változat, hiszen mindazok, akik eddig a kompenzált áron kapták az energiát, továbbra is úgy fizetik a számlákat, ám azok, akik tavalyi fogyasztásuk alapján nem részesültek ebből, még megkaphatják.
Ugyanakkor a 2022-es villamosenergia-tarifákat meghatározó 27-es rendeletben van egy olyan rendelkezés, amely lehetővé teszi, hogy azok a fogyasztók, akik idén megtakarítást érnek el 2021-hez képest, és az új felső határértékekbe esnek, 2023 februárjában visszakapják a befizetett pluszösszegeket.
Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre elmondta, egyelőre még az van érvényben, hogy a 2023-as számlák kiállításakor is a 2021-es átlagfogyasztást veszik figyelembe, mert eredetileg 2023-ban csak három hónapra lett volna érvényes a szabályozás, azután hosszabbította meg a kormány jövő év augusztus 31-ig az energiaárak korlátozását és kompenzálását.
– jegyezte meg egyúttal Nagy-Bege Zoltán.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos jogszabályok értelmében mindazok a háztartások, amelyeknek a tavalyi átlagos havi fogyasztása nem haladta meg a 100 kilowattórát, legtöbb 0,68 lejt fizetnek az elektromos energia kilowattórájáért. A 100 és 300 kilowattóra közötti tavalyi átlagos fogyasztás esetén szeptember 1-jétől csak 255 kilowattórára kapják meg a támogatott 0,80 lejes árat, ezen felül a különbözetre a piaci árat kell fizetniük.
Jelenleg a tavalyi fogyasztás alapján mintegy 9 millió háztartási fogyasztóból 5 millióan tartoznak az első kategóriába, akiknek átlagos havi fogyasztása legfeljebb 100 kilowattóra. Körülbelül 3,2–3,3 millióan tartoznak a második kategóriába, azaz a 100 és 300 kilowattóra közötti fogyasztással rendelkeznek, és 500–600 ezer háztartás van, amelynek havi átlagfogyasztása 2021-ben meghaladta a 300 kilowattórát, tudtuk meg Nagy-Bege Zoltántól.
Az energiaárat korlátozó és kompenzáló intézkedések továbbra is érvényben maradnak a polgárok és a gazdaság védelme érdekében – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök az energiaügyi tárcaközi bizottság első ülésén.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
szóljon hozzá!