Újraszámolhatják. Más fogyasztói kategóriába kerülhet, akinek a tavaly óta sikerült takarékoskodnia a villamos energiával
Fotó: Jakab Mónika
Kedvezményes számlázási kategóriába kerülhetnek azok a romániai fogyasztók, akiknek idén sikerült kevesebb villanyáramot fogyasztaniuk, mint tavaly. A szenátus által elfogadott módosításnak viszont még a képviselőházon is át kell mennie. Ugyanakkor minden módosítás a számlák késlekedését okozhatja.
2022. október 12., 08:032022. október 12., 08:03
Módosulhat az árkompenzáláskor figyelembe vett villamosenergia-korlátok számítási képlete, a szenátus által elfogadott változatban nem csak a tavalyi átlagos fogyasztást, hanem az ideit is figyelembe vennék, amikor meghatározzák, ki milyen árkompenzálásra jogosult.
„A szenátus által jóváhagyott jogszabályjavaslat arról szól, hogy akik a 27-es számú sürgősségi kormányrendelet alapján, vagyis a tavalyi átlagfogyasztás szerint kaptak korlátozott áron energiát, továbbra is részesülnek ebben a kedvezményben, viszont azok is megkapják, akiknek az idei havi átlagfogyasztása nem haladja meg a 100, illetve a 300 kilowattórát” – fejtette ki megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke. Ezzel a módosítással tehát bővülhet a kedvezményezettek köre, ami sokak szerint méltányos változat, hiszen mindazok, akik eddig a kompenzált áron kapták az energiát, továbbra is úgy fizetik a számlákat, ám azok, akik tavalyi fogyasztásuk alapján nem részesültek ebből, még megkaphatják.
Ugyanakkor a 2022-es villamosenergia-tarifákat meghatározó 27-es rendeletben van egy olyan rendelkezés, amely lehetővé teszi, hogy azok a fogyasztók, akik idén megtakarítást érnek el 2021-hez képest, és az új felső határértékekbe esnek, 2023 februárjában visszakapják a befizetett pluszösszegeket.
Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre elmondta, egyelőre még az van érvényben, hogy a 2023-as számlák kiállításakor is a 2021-es átlagfogyasztást veszik figyelembe, mert eredetileg 2023-ban csak három hónapra lett volna érvényes a szabályozás, azután hosszabbította meg a kormány jövő év augusztus 31-ig az energiaárak korlátozását és kompenzálását.
– jegyezte meg egyúttal Nagy-Bege Zoltán.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos jogszabályok értelmében mindazok a háztartások, amelyeknek a tavalyi átlagos havi fogyasztása nem haladta meg a 100 kilowattórát, legtöbb 0,68 lejt fizetnek az elektromos energia kilowattórájáért. A 100 és 300 kilowattóra közötti tavalyi átlagos fogyasztás esetén szeptember 1-jétől csak 255 kilowattórára kapják meg a támogatott 0,80 lejes árat, ezen felül a különbözetre a piaci árat kell fizetniük.
Jelenleg a tavalyi fogyasztás alapján mintegy 9 millió háztartási fogyasztóból 5 millióan tartoznak az első kategóriába, akiknek átlagos havi fogyasztása legfeljebb 100 kilowattóra. Körülbelül 3,2–3,3 millióan tartoznak a második kategóriába, azaz a 100 és 300 kilowattóra közötti fogyasztással rendelkeznek, és 500–600 ezer háztartás van, amelynek havi átlagfogyasztása 2021-ben meghaladta a 300 kilowattórát, tudtuk meg Nagy-Bege Zoltántól.
Az energiaárat korlátozó és kompenzáló intézkedések továbbra is érvényben maradnak a polgárok és a gazdaság védelme érdekében – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök az energiaügyi tárcaközi bizottság első ülésén.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!