Fotó: Haáz Vince
Az útdíjat az úthasználat időtartama vagy a megtett távolság függvényében számítják majd ki – áll a román országos úthálózaton fizetendő úthasználati díjakról szóló törvénytervezetben, amelyet szerdán fogadott el a képviselőház.
2023. június 29., 08:402023. június 29., 08:40
A tervezetet már korábban elfogadta a szenátus, most az alsóház 203 támogató és 21 ellenszavazattal, 45 tartózkodás mellett döntő fórumként szavazott róla, így már csak Klaus Iohannis államfőnek kell kihirdetnie, hogy megjelenjen a Hivatalos Közlönyben.
A napi tarifa nem haladja meg a 12 havi díj 9 százalékát, a 10 napos tarifa nem haladhatja meg a 12 havi díj 12 százalékát, a 30 napos tarifa nem haladhatja meg a 12 havi díj 19 százalékát, a 60 napos tarifa pedig nem haladhatja meg a 12 havi díj 30 százalékát – írja az Agerpres.
Az útdíjat a járműkategória, a károsanyag-kibocsátási besorolás és a romániai főúthálózat használatának időtartama alapján kell majd fizetni.
A kormány által múlt csütörtökön elfogadott tervezet értelmében, az útadómatrica megváltása kötelező a romániai országúthálózat használatához, kivéve a főutak azon szakaszait, amelyek a településen haladnak át.
Az útadómatrica fokozatos drágítását tervezi a közlekedési minisztérium, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát.
Amint arról korábban írtunk, a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy módosítja az útdíj kiszámításának módszertanát. Az egyik fontos módosítás, hogy az útdíj értéke függ attól, hogy mennyire szennyező az adott jármű. A javaslat értelmében egy Euro 6-os személygépkocsi jelenleg 28 euróba kerülő éves matricája három év múlva 39 euró közeli értékre drágulna, ami csaknem 40 százalékos áremelést jelent. A drágítás fokozatosan folytatódna, és 2035-ig fokozatosan elérné a 66 százalékot a jelenlegi szinthez mérten, ami 46,5 eurós matricát jelent.
A közlekedési minisztérium által végzett szimulációk szerint az útdíj a jelenlegi 1200 euróról 2026-ra 7050 euróra, 2035-re pedig akár 16 000 euróra is emelkedhet, feltéve, hogy a szóban forgó teherautó évente 100 000 kilométert tesz meg, és Euro 6-os környezetvédelmi normával rendelkezik. A korábban kiszivárgott értesülések szerint főutakon való közlekedését nagyjából 50 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni, mint az autópályák használatáért.
A fuvarozóknak nem nyerték el a tetszését a módosítások, május végén drasztikus fellépéssel, egészen pontosan „Románia leállításával” fenyegetőztek, amennyiben az országos helyreállítási tervbe foglaltaknak megfelelően a többszörösére emelkedik számukra az útadómatrica értéke.
Drasztikus fellépéssel, egészen pontosan „Románia leállításával” fenyegetőznek a nagy romániai fuvarozók, amennyiben az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglaltaknak megfelelően a többszörösére emelkedik számukra az útadómatrica értéke.
Bár Székelyföld országos szinten rendszerint a hátsó fertályban található, amikor fizetésekről van szó, Erdélyben is találni olyan megyét, ahol még kisebb az átlagbér. Fizetések tekintetében továbbra is Kolozs megye áll a legjobban Erdélyben.
Felpörgött a romániai autógyárak termelése a július–augusztus időszakban, és először fordult elő, hogy Craiován több jármű készült, mint Mioveni-ben – irányította rá a figyelmet a Profit.ro.
Újra rekordot döntött az arany ára: a nemesfém grammjának árfolyama pénteken 2,3241 lejjel (0,63 százalékkal) 373,3536 lejre emelkedett a Román Nemzeti Bank (NBR) által csütörtökön közölt 371,0295 lejről.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.
Ha késne a repülő, vagy egyenesen törölnék a járatot, jó tudni, hogy milyen lehetőségek léteznek jogorvoslatra anélkül, hogy egy behajtónak tetemes összeget kellene lepengetni. Ebben nyújt segítséget a fogyasztóvédelem friss útmutatója.
A korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság. A kormány a GDP 6,94 százalékára módosította a 2024-re tervezett 5 százalékos államháztartási hiányt.
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
szóljon hozzá!