2011. július 08., 08:332011. július 08., 08:33
A Mediafax hírügynökség szerint a tárca élére vagy Marian Sârbut, az ellenzéki pártokból dezertált képviselők és szenátorok által alapított, a kormánykoalícióban is részt vevő Nemzeti Szövetség Románia Fejlődéséért (UNPR) nevű párt elnökét, vagy Leonard Orban volt uniós biztost, jelenlegi államfői tanácsadót nevezhetik ki.
Băsescu a csütörtök délutáni kormányülést megelőzően tartott mintegy egyórás egyeztetést a miniszterelnökkel. A kormányülés témája épp az európai uniós pénzek hatékonyabb felhasználása volt. A kiszivárgott hírek szerint a találkozón az Európaügyi minisztérium felállítása kapcsán az is fölmerült, hogy az időigényes folyamat, mivel még a parlamentnek is rá kell bólintania. Marian Sârbu egyébként a tárgyalások idején szintén a kormány székhelyéül szolgáló Viktória-palotában tartózkodott.
Mint arról beszámoltunk, mintegy két héttel ezelőtt merült föl, hogy létre kellene hozni egy olyan minisztériumot, amely az európai uniós források lehívását és felhasználását koordinálja, mivel Románia az utolsók között kullog az uniós országok között az infrastrukturális fejlesztésekre felhasználható támogatások lehívása terén. Egy ilyen intézmény szükségességét brüsszeli uniós vezetők vetették fel Emil Boc miniszterelnökkel folytatott tárgyalásaik során, rámutatva: más uniós országokban is hatékonynak bizonyult az uniós pénzek kezelését felügyelő hatóság vagy minisztérium, mivel nőtt a felhasznált források mennyisége. Uniós források szerint az új minisztérium nem venné át teljes egészében a Brüsszelből érkező pénzek menedzselését, de többek között a közbeszerzéseket mindenképpen ez felügyelné. Mint arról beszámoltunk, Traian Băsescu államfő korábban arról beszélt: az év második felében átvilágítják a minisztériumokat, és azon tárcavezetők, akik nem kellő hatékonysággal használták fel a rendelkezésükre álló uniós alapokat, akár menesztésre is számíthatnak.
Az új minisztérium vezetésére esélyesnek tartott Leonard Orban a híresztelés kapcsán kifejtette: Romániának valóban szüksége van egy olyan intézményre, amely kézbe venné a közbeszerzések irányítását, valamint a 2013-ban kezdődő következő uniós pénzügyi időszakra járó juttatásokról való tárgyalásokat. Azt ugyanakkor nem volt hajlandó kommentálni, hogy elvállalná-e az új minisztérium irányítását. Marian Sârbu viszont azt mondta: csupán véletlen, hogy az államfő látogatása idején ő is a kormánypalotában tartózkodott, így semmi köze sincs az új tárca létrehozásáról szóló hírekhez.
Egy új minisztérium létrehozásához egyébként parlamenti jóváhagyás szükséges. Elsején azonban elkezdődött a szeptemberig tartó parlamenti szünet, így az Európa-ügyi tárca csak akkor jöhetne létre még nyáron, ha rendkívüli parlamenti ülésszakot hívnának össze.
A délutáni kormányülésen egyébként kiszivárgott hírek szerint Emil Boc leteremtette a minisztereket, amiért előzetes vállalásaikkal ellentétben nem tudták növelni a felhasznált uniós pénzösszegeket, és jövő hétre mindenkitől jelentést kért, amelyben azt is fel kell tüntetniük, miért nem sikerült több pénzt lehívniuk. Az ülésen csupán a távközlési, a fejlesztési, a belügy- és az oktatási miniszter vett részt, a többi tárcát államtitkárok képviselték. Boc ezt látva kiküldte a teremből azokat, „akiknek nincs közük az uniós pénzekhez.”
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!