2012. január 11., 09:012012. január 11., 09:01
Mint arról beszámoltunk, a Szervezettbűnözés- és Terrorelhárító Nyomozati Főosztály (DIICOT) múlt héten jelentette be, hogy vizsgálatot indított a gazdasági minisztérium, a Romgaz és az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) összesen negyven vezető beosztású munkatársa ellen a nemzetgazdaság aláaknázását célzó összeesküvés gyanújával. A gyanú szerint 2005 és 2010 között összejátszottak abban, hogy Niculae cégei olcsó, belföldi kitermelésű földgázhoz jussanak, miközben a törvény szerint a fogyasztók csakis a drágább importföldgázt is tartalmazó keveréket vásárolhatnak. A gyanú szerint e tranzakcióval 126 millió dolláros kárt okoztak az államkasszának, és veszélybe sodorták a téli gáztartalékokat, mivel nem jutott elegendő földgáz a tározók feltöltésére.
Az ügyészség szerint e három személy állt az illegális tranzakciók mögött, sőt Niculae befolyása odáig terjedt, hogy leváltással riogatva, valamint a vegyipari szakszervezeteket manipulálva bírta rá a minisztériumi alkalmazottakat az együttműködésre.
A nyomozati anyag szerint Niculae önkényesen nevezte ki magát az InterAgro, illetve a hat cég elnökének, miközben a tulajdonában levő hat vegyi üzem önálló jogi személyiséggel rendelkezik. A cégek annak ellenére kapták az olcsó földgázt, hogy a 2008 és 2010 közötti időszakban nem feleltek meg az erre vonatkozó követelményeknek, míg 2005 és 2007 között a köbméterenkénti 17 dolláros kedvezményt még elvileg jogosan kapták. Bár tartozásokat halmozott fel a Romgazzal szemben, Niculae a minisztériumban dolgozó emberei révén továbbra is megkapta a kedvezményeket. Érvként azt hozta fel, hogy cégei műtrágyagyártással foglalkozó ipari nagyfogyasztónak minősülnek, és el kell bocsátania több mint hatezer alkalmazottját, ha nem kapja meg a kedvezményt. Utólag aztán kiderült, hogy a kedvezményes gáz segítségével gyártott műtrágya nagy részét exportálta. Niculae mindvégig a cégek nevében tárgyalt, holott az ügyészek szerint nincs olyan dokumentum, amely bizonyítaná, hogy felhatalmazták volna a képviseletükre. A cégek külön entitásként szerepelnek a cégjegyzékben, az InterAgro csupán a földgázt biztosította számukra.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.