Fotó: Ilusztráció
2011. február 10., 09:372011. február 10., 09:37
A szövetség szerint a magánnyugdíjpénztárak aktíváinak összértéke még nem éri el a bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékát, ugyanakkor várhatóan év végére átlépi az egyszázalékos határt. Az APAPR szerint míg azokban az országokban, ahol a magánnyugdíj-rendszer jelentős hagyományokra tekint vissza, a 2008–2009-es időszakban ez az ágazat is megszenvedte a válságot, Romániában a szektor nem szembesült nehézségekkel, mivel a rendszer nagyon későn indult be, másrészt pedig a nyugdíjalap-kezelők óvatos befektetési politikája is hozzájárult ahhoz, hogy a romániai pénztárak hozama ne csökkenjen. Így aztán az elmúlt évben, miközben a nyugdíjpénztárak által kezelt aktívák folyamatosan növekedtek, a hozam is gyarapodott: a második pillér, azaz a kötelező magánnyugdíj esetében évi 15, míg a harmadik pillér, a fakultatív magánnyugdíj esetében évi 10 százalékkal.
A szövetség egy nemzetközi felmérés eredményeit is közzétette. Eszerint a befizetéssel meghatározott (DC) rendszer világszerte teret nyert a szolgáltatással meghatározott (DB) rendszerrel szemben, aránya elérte a 44 százalékot. A romániai rendszer – hasonlóan a többi kelet-közép-európaihoz – befizetéssel meghatározott rendszerben működik. Az alapkezelők befektetéseinek aránya nemzetközi összehasonlításban az egyik legkevésbé kockázatos: a részvény-kötvény-egyéb befektetés arány 13-80-7 százalék, ami miatt az itteni rendszer kevésbé sebezhető. Crinu Andănuţ, az APAPR elnöke mindemellett rámutatott: bár Románia még fényévekre van azon országoktól, amelyekben már akár száz vagy még több éve alkalmazzák a magánnyugdíjrendszert, az ország magánnyugdíjpiaca máris felzárkózott a globális trendekhez.
Románia és Bulgária továbbra is vonzó befektetési helyszín marad a biztosítótársaságok számára, mindkét országban jelentős a növekedési potenciál – derül ki az osztrák Erste Group tegnap nyilvánosságra hozott elemzéséből. A romániai, bulgáriai, cseh és szlovák biztosítási piac legjelentősebb szerelője az osztrák Vienna Insurance Group (VIG), amely további növekedésre számít. A biztosítási penetráció – a biztosítási díjak GDP-hez mért aránya – a kelet-közép-európai régióban egyharmadát teszi ki a nyugat-európainak, így az itt tevékenykedő biztosítók a felzárkózási potenciálból profitálhatnak – közölte az Erste Group. |
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.