Fotó: Veres Nándor
Látványosan, literenként 14 banival csökkentette hétfő reggel a benzin és a gázolaj árát a Petrom – Románia vezető üzemanyag-forgalmazójánál az elmúlt hat nap során ez volt immár az ötödik árcsökkentés.
2023. április 24., 10:382023. április 24., 10:38
2023. április 24., 14:462023. április 24., 14:46
A legutóbbi árcsökkentés szombaton volt, amikor a Petrom kilenc banival csökkentette a benzin és a gázolaj literenkénti árát, miután pénteken öt banis csökkentés alkalmazott. Előző nap az olajtársaságnál a gázolaj literenkénti ára öt banival, a benziné pedig két banival esett vissza. Az előző árcsökkenés múlt szerdán volt, amikor a gázolaj 9 banival, a benzin egy banival lett olcsóbb.
Az árak most a benzin esetében a 2022. januári, a standard gázolaj esetében pedig a 2022. február eleji árakhoz hasonlóak.
Az árcsökkenések nyomán a Peco-online ármonitor adatai szerint
Ha az ország nagyobb városaiban gyakorolt árszinteket vesszük górcső alá, kiderül, Bukarestben a legolcsóbb benzin literenkénti ára 6,49 lej, a gázolajé 6,65 lej, Kolozsváron 6,52, illetve 6,68, Temesváron pedig 6,50, illetve 6,68 lej.
Mint ismeretes, a standard benzin 6,38 lejes árszinttel kezdte az idei évet, amikortól megszűnt az 50 banis árkompenzáció, és azóta apró lépésekben, de szinte folyamatos volt az áremelkedés.
Újra alulról súrolja a 7 lejes lélektani határt a legolcsóbb benzin literenkénti ára, így a sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk minden egyes tankolásnál.
Romániában az átlagos éves fogyasztás mintegy 7,3 millió tonna üzemanyag, ebből 5,9 millió tonna gázolaj, amelynek csak mintegy kétharmadát állítják elő az ország három finomítójában, a többit importálják. A fogyasztás tavaly enyhén, mintegy 3 százalékkal nőtt.
A kormány akkor fogja újra bevezetni az üzemanyagár-kompenzációt, ha a helyzet fenntarthatatlanná válik a polgárok és a gazdaság számára – jelentette ki újságírói kérdésre válaszolva csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!