Fotó: Sándor Csilla
Újra alulról súrolja a 7 lejes lélektani határt a legolcsóbb benzin literenkénti ára, így a sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk minden egyes tankolásnál. A múlt hónaphoz képest egy 50 literes tank benzin átlagosan 12 lejjel drágult. Közgazdászok szerint a következő időszakban mérséklődhet a drágulás a töltőállomásoknál, mivel az üzemanyagárakat befolyásolja a kőolaj hordónkénti ára, amely az utóbbi időben nem sokat emelkedett.
2023. április 19., 10:302023. április 19., 10:30
Miután a benzin ára a tavalyi év végén 6 lej alá csökkent literenként, az autósok most csodálkozva figyelik, hogy a legolcsóbb benzin ára is ismét a 7 lejes szinthez közelít. Egyes bukaresti benzinkutakon a standard benzint 6,96 lej/literért árulják, míg a Peco-online ármonitor szerda reggeli adatai szerint
A benzin árának év eleji csökkenését a kőolaj akkor 80 dollár alatti áron jegyzett hordónkénti ára alakította. Időközben az ár 5 dollárral emelkedett.
A drágulást Szaúd-Arábia és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) más országai azon döntése okozza, hogy májustól csökkentik az olajkitermelést.
A napokban is folytatta a drágulást a benzin a romániai töltőállomásokon, így zavaly óta felére csökkent az árkülönbség a gázolajhoz képest.
„Tekintettel arra, hogy jelenleg az olaj hordónkénti ára nem túl magas, mindössze pletykák vannak, én nem sietnék a tartalékképzéssel. Nem mondanám, hogy pánikba kellene esnünk, és biztosra vennünk, hogy áremelkedéseket fogunk látni. Könnyen lehet, hogy a következő napokban elsimulnak a dolgok, és az árak ismét csökkenni kezdenek” – nyilatkozta Christian Năsulea közgazdász a Digi24 hírtelevíziónak.
Mint ismeretes, a standard benzin 6,38 lejes árszinttel kezdte az idei évet, amikortól megszűnt az 50 banis árkompenzáció, és azóta apró lépésekben, de szinte folyamatos az áremelkedés. A bukaresti illetékesek korábbi nyilatkozatai alapkán nem valószínű, hogy egyhamar újra számíthatunk ártámogatásra.
Nagyjából 8 százalékkal drágult meg az év eleje óta a benzin és a gázolaj is a romániai töltőállomásokon.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!