Fotó: Veres Nándor
A Lidl magyarországi láncának egyik boltját irányító üzletvezető havi fizetése elérheti a havi 674 ezer forintot, romániai társa azonban – átszámolva – 200 ezer forinttal kevesebbet keres – írja a Napi.hu gazdasági hírportál, amely a romániai adatokat a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilapból származtatja.
2017. február 25., 21:472017. február 25., 21:47
Mint rámutatnak, a német áruházlánc mindkét országban fizetésemeléseket jelentett be, ennek – amint arról korábban beszámoltunk – egyik fő oka az volt, hogy a korábbi bérekért csak rövid ideig maradtak meg az alkalmazottaik, óriási volt a fluktuáció, ráadásul egy idő után oda jutottak, hogy a kínált fizetésekért nem találtak maguknak munkaerőt.
A béremelés mellett ugyanakkor a jelenleg 5 ezer embernek munkát adó romániai Lidl-lánc terjeszkedést tervez, 10 boltot nyitnak, és további félezer alkalmazottat vesznek fel. A romániai Lidl-egységek üzletvezetőinek fizetése a cikk szerint havi bruttó 7 ezer lejtől indul, plusz kapnak egy szolgálati autót. Ez forintra átszámolva közel 480 ezer forintot jelent. Ezzel szemben a magyarországi Lidl boltok vezetői jóval többet kapnak, havi bruttójuk elérheti a 674 ezer forintot, valamint nekik is jár autó.
A magyar Lidl vezetője, Grósz Jenő még tavaly ősszel beszélt arról, hogyan lehet elérni a 674 ezer forintos bruttót a boltláncnál. A vezérigazgató azt mondta, hogy amikor egy munkavállaló belép a vállalathoz, akkor a munkaszerződés megkötésekor – bizonyos pozícióknál – három évre előre tudja, hogy mennyit fog keresni. Tehát van egy belépési bér, rá egy évre van egy emelés, és rá két évre még egy. Vagyis mindenki előre tudja, mennyivel lesz több egy, illetve két év múlva a bére.
Közölte azt is, hogy a Lidl 164 magyarországi boltjában 173 üzletvezető dolgozik, közülük 44-en keresnek bruttó 674 ezer forintot. Ez úgy jön ki, hogy a bruttó alapbérük 636 ezer forint, arra jön rá a bruttó 37 856 forintnyi cafeteria (8 órásra nettó 8 ezer forint Erzsébet-utalvány és nettó 17 174 forint a Lidl-kártyára), ami összesen bruttó 673 856 forint. Ha valaki legalább három éve a Lidl-nél dolgozik üzletvezetőként, akkor kaphatja meg a havi 674 ezres bruttót.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
szóljon hozzá!