2009. november 17., 09:012009. november 17., 09:01
Az elemzők arra számítottak, hogy éves viszonylatban a visszaesés legkevesebb 9 százalék lesz. A 2009 júliusa és szeptembere közötti időszak volt az egymást követő ötödik negyedév, melyben a gazdaság visszafejlődött. A legnagyobb arányú, 4,6 százalékos visszaesés az idei év első negyedévében következett be.
„Románia okozta a legnagyobb meglepetést. A belső fogyasztás valószínűleg továbbra is alacsony szinten lesz, tehát a javulást feltehetőleg a külföldi kereslet és a raktárkészletek növekedése okozta” – nyilatkozta Rainer Singer, az Erste Csoport vezető közgazdásza. A szakemberek véleménye szerint a vártnál kedvezőbb eredmények elsősorban az iparnak és a szolgáltatásoknak tudhatók be.
„A gazdasági visszaesés folytatódni fog, de egyre kisebb mértékben. Elképzelhető, hogy 2009 utolsó negyedévében vagy legkésőbb 2010 első negyedévében az előző negyedév szintjén lesz a gazdaság teljesítménye, de az enyhe növekedés sem kizárt” – nyilatkozta Radu Crăciun, a Eureko Pensii befektetési és nyugdíjalap befektetési igazgatója.
Még optimistább Eugen Sinca, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) elemzője, aki szerint már az idei év utolsó három hónapjában véget érhet a gazdaság zsugorodása. Sinca ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a hazai gazdaság jövő évi teljesítménye nagymértékben függ a világ vezető gazdaságaitól, valamint a jövendőbeli kormány adópolitikájától. „A háztartási fogyasztás továbbra is csökkenő tendenciát mutat, mivel a jövedelmek növekedésére vonatkozó kilátások nem túl kedvezőek, a munkanélküliek száma pedig 70 százalékkal nőtt, amit az emberek bizonytalansági tényezőként élnek meg. Mindezek miatt a fogyasztási hitelek iránti igény lényegesen visszaesett” – jelentette ki a BCR szakembere.
Mérsékelt derűlátással nyilatkozott a Ziarul Financiar napilap által megszólaltatott Lars Christensen (képünkön), a Danske bank vezető közgazdásza is. „A román gazdaság továbbra is el van merülve a válságban, de az exportfeltételek javulásának köszönhetően elkezdődött a stabilizáció. Ez pozitívum, annak ellenére, hogy a belső fogyasztás szintje továbbra is nagyon alacsony” – nyilatkozta a dán közgazdász.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.