2011. november 25., 10:062011. november 25., 10:06
„Elképzelésünk lényege az, hogy a japán vállalatok, a helyi önkormányzatok és vállalkozások összefogásával, uniós források felhasználásával Erdélyben és a Partiumban hat bioerőművet hozzunk létre, amely olcsó energiát szolgáltat majd a helyi közösségeknek” – részletezte Keizer Róbert. Egy bioerőmű megközelítőleg 4,5 millió euróba kerül, az EU megújuló energiaforrásokat támogató alapjából a költségek 70 százalékát finanszíroznák. A többi költséget közösen állná a japán cég, valamint a helyi önkormányzatok és vállalkozók. Keizer elmondta, a Székelyföldön tíz település önkormányzata tanúsított érdeklődést a projekt iránt, az azonban a későbbiekben dől el, hogy hol épülnek meg végül a bioerőművek, amelyek egy tízezer fős kisváros vagy egy közepes méretű gyár energiaellátását tudják biztosítani.
Jasuharu Macusita, a Zero Emissions Holdings tulajdonosa a bioenergiát termelő technológiát mutatta be a megjelent polgármestereknek és a vállalkozóknak, akik leginkább a nyersanyag-felvásárlási árakra és projekt kivitelezhetőségére voltak kíváncsiak. Kolozs megyéből Körösfő, Tordaszentlászló és Szék, Bihar megyéből Székelyhíd, míg Szatmár megyéből Kaplony önkormányzata képviseltette magát.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.