Fotó: Presidency.ro
Románia jelenleg Európa egyik fontos szénhidrogén-kitermelő országa, és ezt a szerepet a Fekete-tengerben felfedezett gázkészletekkel tovább kívánja erősíteni – jelentette ki Klaus Iohannis pénteken Bakuban.
2023. február 03., 10:092023. február 03., 10:09
2023. február 03., 10:152023. február 03., 10:15
Az Agerpres beszámolója szerint a román államfő Ilham Aliyev azeri elnökkel közösen nyitotta meg a déli gázfolyosó miniszteri tanácsadó bizottságának ülését Azerbajdzsán fővárosában. Az eseményen tartott beszédében kifejtette: Románia aktívan támogatta a földgáz és az atomenergia bekerülését az uniós taxonómia-rendeletbe a szénmentes gazdaságra való áttérés alapvető elemeként.
– jelentette ki Klaus Iohannis.
Hangsúlyozta, hogy Románia elő kívánja mozdítani az energetikai együttműködést a régióban, mind az energiatermelésben rendelkezésre álló lehetőségek kihasználása, mind a határokon átnyúló energiaátviteli infrastruktúra révén. Rámutatott, hogy fontos példa erre az Azerbajdzsán, Grúzia, Románia és Magyarország kormánya közötti tavalyi bukaresti stratégiai partnerségi megállapodás a zöld energia fejlesztéséről.
Arról is beszélt: Románia továbbra is érdekelt a Kaszpi-tengeri földgáz behozatalában a növekvő fogyasztása fedezésére.
Kifejtette: Románia a kezdetektől felismerte Azerbajdzsán és a déli gázfolyosó jelentős szerepét Európa energiaszükségleteinek fedezésében, ezért folyamatosan hozzájárult a folyosó új közép- és délkelet-európai piacokra való kiterjesztéséhez.
Hangsúlyozta, hogy az elmúlt években Románia jelentős beruházásokkal fejlesztette a gázszállítási kapacitásait és összeköttetéseit a szomszédos országokkal. Ezek közül kiemelte a BRUA gázvezetéket, valamint a román gázhálózatot a bolgár és a magyar hálózattal összekötő interkonnektorok befejezését.
Emlékeztetett arra, hogy tavaly decemberben Bulgária, Görögország, Magyarország és Románia frissítette az úgynevezett vertikális földgázfolyosó létrehozásáról júliusban aláírt memorandumot. Ez a folyósó lehetővé teszi az energiaszállítást Görögországból az Európai Unió irányába Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül, biztosítva a kétirányú szállítás technikai feltételeit.
„Ez mindenki számára előnyös: az azerbajdzsáni gázexport földrajzilag diverzifikálódik, miközben Európa energiabiztonsága erősödik” – fogalmazott.
Az államfő úgy vélekedett, hogy a déli gázfolyosó a működésének két éve alatt bebizonyította stratégiai jelentőségét Európa energiabiztonsága szempontjából. Rámutatott, hogy a folyosó most még fontosabbá válik, mert Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja drasztikusan megváltoztatta a geopolitikai kontextust, különösen az energiabiztonság tekintetében. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió és tagállamai 'határozott lépéseket tettek a megbízhatatlan forrásokból származó gáztól való függőségük jelentős csökkentésére'.
„A déli folyosón keresztül Azerbajdzsánból szállított földgáz a régió számos országa számára jelentett biztonsági hálót. Az európai piacok számára ebben a kritikus időszakban stabilitást és kiszámíthatóságot jelentetett az, hogy rendelkezésére áll a Kaszpi-tengeri fölgáz” – jelentette ki a román államfő.
A déli gázfolyosó miniszteri tanácsadó bizottságának bakui ülésén Kadri Simson energiaügyi európai biztos mellett több állam, köztük Azerbajdzsán, Törökország, Olaszország, Egyesült Királyság, Grúzia, Magyarország, Románia, Bulgária, Görögország, Albánia, Moldovai Köztársaság, Montenegró, Szerbia, Ukrajna és Horvátország képviselői vesznek részt.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!