Van, ahol sokkal gyorsabb. Egy romániai lakos egy 5 GB-s fi lmet 10 perc alatt tölt le, míg ugyanazt a fi lmet Jersey-ben 2,5 perc alatt lehet letölteni
Fotó: Pixabay
Néhány évvel ezelőtt Románia még világszinten az élbolyban szerepelt az internetsebesség szempontjából, azonban egyre több ország előzi meg. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint ez nem jelent gondot, a jelenleg kiépített hálózattal még legalább öt-tíz évig nem lesz olyan mértékű a lemaradás, amely a felhasználót érintené. Nem fenyeget a leszakadás veszélye sem.
2021. szeptember 22., 07:532021. szeptember 22., 07:53
Annak ellenére, hogy a tavalyi 61,08 megabit per másodperces (Mbit/s) letöltési átlagsebességet 67,4 Mbit/s-ra sikerült növelni, tavalyhoz képest három pozíciót veszített, és immár „csak” a 29. Románia az internetsebesség alapján felállított világrangsorban a Cable.co.uk felmérése szerint. Tény viszont, hogy nem most zuhant a legnagyobbat a korábban a listavezetők között szereplő romániai internet, hanem 2019-ben volt egy drasztikusabb lejtmenet, akkor az ötödik helyről a 37-ikre csúszott le Románia, majd tavaly sikerült ehhez képest javítani, de az első tízbe nem jutott vissza.
Viszont Türkmenisztánban, ahol a leglassúbb a szolgáltatás, ez 22 órát és 34 percet tart. A világrangsor első tíz helyére a nyugat-európai országokon kívül csak Magyarország és Makaó jutott be.
„Az elemzés azt mutatja, hogy Európa dominál ezen a téren, ami elsősorban a kitűnő infrastruktúrával magyarázható” – értékelte a kutatás eredményeit Dan Howdle, a Cable.co.uk elemzője. Közben
Tavaly már 90 százalékos volt a növekedés, a letöltési átlagsebesség elérte a 24,83 Mbit/s-ot, de ez nagymértékben annak tulajdonítható, hogy korszerűsítették a mérőműszereket. Az idei növekedés tavalyhoz képest újra 20 százalékos, így az átlagsebesség elérte a 9,79 Mbit/s-ot.
Fotó: Pixabay.com
Az elemzésben ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy csökken a különbség a leggyorsabb és a leglassúbb letöltési sebességgel rendelkező országok között, míg tavaly az élen levő öt országban 276-szor volt nagyobb a letöltési sebesség, mint a ranglista végén kullogó öt országban, idén ez a különbség már 202-szeresére csökkent.
Romániában tavaly 51 százalékkal nőtt a vezetékes internetforgalom a 2019-es évhez képest, a növekedés négyszer nagyobb volt, mint 2019-ben az előző évhez képest – közölte Eduard Lovin, a román telekommunikációs szakhatóság alelnöke csütörtökön.
„Évekig lehetett azzal büszkélkedni, hogy nálunk milyen nagy az internet-hozzáférés sávszélessége, ám csak állandó befektetéssel lehet az élbolyban maradni” – szögezte le a Krónika megkeresésére Csenteri Levente, a Magyar Telekom romániai leányvállalata, a Combridge Kft. vezérigazgatója. Mint magyarázta,
„Az optikai szál elterjedése emelheti jelentős mértékben a minőséget, Romániában az elmúlt tíz évben elkezdték az optikai hálózatok kiépítését, Magyarországon az optikai hozzáférés nem volt annyira elterjedt, az utóbbi két évben kezdték a fejlesztést, és rögtön az élre törtek” – részletezte a vállalkozó.
Közel 23 ezer iskolaépület közül 1401-ben még nincs internetkapcsolat – közölte az oktatási minisztérium egy PNL-es parlamenti képviselőnek küldött válaszában.
„A szolgáltatók nem fektetnek be olyan hálózatfejlesztésbe, amiből nem remélnek bevételt, így valószínűleg az elszigetelt, kis falvakba, ahol nincs igény az internetre, nem lenne elegendő előfizető, nem viszik el az optikai kábelt” – mutatott rá Csenteri Levente.
Elmondása szerint ugyanakkor vannak arra is lehetőségek, hogy kormányzati, esetleg európai uniós forrásokból finanszírozzák a hálózat kiépítését, hogy mindenkit felzárkóztassanak ezen a téren, de akkor is figyelembe kell venni, hogy az mennyire kifizetődő, hiszen a hálózatot nem elég kiépíteni, azt karban is kell tartani, ami további költséget jelent.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!