Van, ahol sokkal gyorsabb. Egy romániai lakos egy 5 GB-s fi lmet 10 perc alatt tölt le, míg ugyanazt a fi lmet Jersey-ben 2,5 perc alatt lehet letölteni
Fotó: Pixabay
Néhány évvel ezelőtt Románia még világszinten az élbolyban szerepelt az internetsebesség szempontjából, azonban egyre több ország előzi meg. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint ez nem jelent gondot, a jelenleg kiépített hálózattal még legalább öt-tíz évig nem lesz olyan mértékű a lemaradás, amely a felhasználót érintené. Nem fenyeget a leszakadás veszélye sem.
2021. szeptember 22., 07:532021. szeptember 22., 07:53
Annak ellenére, hogy a tavalyi 61,08 megabit per másodperces (Mbit/s) letöltési átlagsebességet 67,4 Mbit/s-ra sikerült növelni, tavalyhoz képest három pozíciót veszített, és immár „csak” a 29. Románia az internetsebesség alapján felállított világrangsorban a Cable.co.uk felmérése szerint. Tény viszont, hogy nem most zuhant a legnagyobbat a korábban a listavezetők között szereplő romániai internet, hanem 2019-ben volt egy drasztikusabb lejtmenet, akkor az ötödik helyről a 37-ikre csúszott le Románia, majd tavaly sikerült ehhez képest javítani, de az első tízbe nem jutott vissza.
Viszont Türkmenisztánban, ahol a leglassúbb a szolgáltatás, ez 22 órát és 34 percet tart. A világrangsor első tíz helyére a nyugat-európai országokon kívül csak Magyarország és Makaó jutott be.
„Az elemzés azt mutatja, hogy Európa dominál ezen a téren, ami elsősorban a kitűnő infrastruktúrával magyarázható” – értékelte a kutatás eredményeit Dan Howdle, a Cable.co.uk elemzője. Közben
Tavaly már 90 százalékos volt a növekedés, a letöltési átlagsebesség elérte a 24,83 Mbit/s-ot, de ez nagymértékben annak tulajdonítható, hogy korszerűsítették a mérőműszereket. Az idei növekedés tavalyhoz képest újra 20 százalékos, így az átlagsebesség elérte a 9,79 Mbit/s-ot.
Fotó: Pixabay.com
Az elemzésben ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy csökken a különbség a leggyorsabb és a leglassúbb letöltési sebességgel rendelkező országok között, míg tavaly az élen levő öt országban 276-szor volt nagyobb a letöltési sebesség, mint a ranglista végén kullogó öt országban, idén ez a különbség már 202-szeresére csökkent.
Romániában tavaly 51 százalékkal nőtt a vezetékes internetforgalom a 2019-es évhez képest, a növekedés négyszer nagyobb volt, mint 2019-ben az előző évhez képest – közölte Eduard Lovin, a román telekommunikációs szakhatóság alelnöke csütörtökön.
„Évekig lehetett azzal büszkélkedni, hogy nálunk milyen nagy az internet-hozzáférés sávszélessége, ám csak állandó befektetéssel lehet az élbolyban maradni” – szögezte le a Krónika megkeresésére Csenteri Levente, a Magyar Telekom romániai leányvállalata, a Combridge Kft. vezérigazgatója. Mint magyarázta,
„Az optikai szál elterjedése emelheti jelentős mértékben a minőséget, Romániában az elmúlt tíz évben elkezdték az optikai hálózatok kiépítését, Magyarországon az optikai hozzáférés nem volt annyira elterjedt, az utóbbi két évben kezdték a fejlesztést, és rögtön az élre törtek” – részletezte a vállalkozó.
Közel 23 ezer iskolaépület közül 1401-ben még nincs internetkapcsolat – közölte az oktatási minisztérium egy PNL-es parlamenti képviselőnek küldött válaszában.
„A szolgáltatók nem fektetnek be olyan hálózatfejlesztésbe, amiből nem remélnek bevételt, így valószínűleg az elszigetelt, kis falvakba, ahol nincs igény az internetre, nem lenne elegendő előfizető, nem viszik el az optikai kábelt” – mutatott rá Csenteri Levente.
Elmondása szerint ugyanakkor vannak arra is lehetőségek, hogy kormányzati, esetleg európai uniós forrásokból finanszírozzák a hálózat kiépítését, hogy mindenkit felzárkóztassanak ezen a téren, de akkor is figyelembe kell venni, hogy az mennyire kifizetődő, hiszen a hálózatot nem elég kiépíteni, azt karban is kell tartani, ami további költséget jelent.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!