Fotó: Pinti Attila
A régi és az új építésű lakások ára is növekedett az erdélyi városokban az elmúlt esztendőben.
2024. október 07., 17:462024. október 07., 17:46
Idén szeptemberben átlagosan 15 százalékkal kerültek többe az ingatlanok, mint tavaly szeptemberben. Amint a Storia ingatlanközvetítő adataiból kiderült, Kolozsváron, Brassóban, Nagyszebenben, Temesváron, Nagyváradon és Bukarestben is drágábbak a lakások, mint a tavaly. Bukarestben 16 százalékos volt az áremelkedés tavaly szeptemberhez képest.
Kolozsváron, ahogyan a korábbi években, továbbra is nőnek az ingatlanárak: az új és régi lakások átlagára 2 824 euró/négyzetméter: ez 13 százalékos emelkedést jelent a tavaly szeptemberhez képest.
Temesváron átlagosan 1 684 euró egy négyzetméter, ami 11 százalékos áremelkedést jelent a tavalyi év szeptemberéhez képest. Brassó valamivel drágább: a lakások négyzetmétere átlagosan 1 991 euróba kerül, Nagyszebenben pedig 1677 euróba. Nagyvárad átlagárai sem maradnak le a fontosabb városok sorában: 1626 euróba kerül egy négyzetméternyi ingatlan.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!