2009. december 17., 09:592009. december 17., 09:59
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) által biztosított hitel harmadik részlete megérkezésének legreálisabb időpontja 2010 februárja – jelentette ki tegnap Bukarestben Jeffrey Franks, az IMF romániai főtárgyalója.
Franks és az őt kísérő szakértői gárda tegnap a jegybank illetékeseivel tárgyalt, ezt követően közölte, hogy a hitelrészlet várhatóan csak februárban érkezik meg. Korábban még arról beszélt, hogy a nemzetközi pénzintézet küldöttsége, amelynek feladata annak ellenőrzése, milyen mértékben ültette Bukarest gyakorlatba a hitelmegállapodásban foglalt gazdasági intézkedéseket, januárban érkezik Romániába, ennek nyomán pedig lehetséges, hogy a harmadik, 1,5 milliárd eurós részlet már az év első hónapjában megérkezik.
Kompenzálásképp ugyanakkor megjegyezte: megtörténhet, hogy a harmadik részlet mellett Románia februárban megkapja a negyediket is, amelynek folyósítását márciusra irányozták elő. Franks elmondta, a szakértők a lehető leghamarabb megküldik majd jelentésüket jóváhagyás végett az IMF vezető testületének, de nem valószínű, hogy február előtt megérkezne az összeg. Jelezte ugyanakkor, egyelőre nem hagyták jóvá azt az IMF központjában, hogy a két részletet egyszerre folyósítsák.
Jeffrey Franks egyébként még kedden este közölte, hogy az általa vezetett küldöttségnek sikerült megállapodnia a kormánnyal a 2010-es költségvetésről. Franks elmondta, a megállapodás szerint a jövő évi költségvetés a bruttó hazai termék (GDP) 5,9 százalékát kitevő államháztartási hiánnyal számol. Az IMF szakembere azt mondta: a román kormány számára most az a nagy kihívás, hogy a költségvetés-tervezetet minél hamarabb a parlament elé terjessze. Franks elmondta: derűlátó, hogy ez mielőbb meg fog történni. Mint ismeretes, jelenleg az jelent akadályt a költségvetés előterjesztésében, hogy jelenleg is csak ügyvivő kormány irányítja az országot.
Az idei államháztartási hiányról elmondta, hogy novemberben egyes becslések még azt mutatták: a célértékként megállapított GDP-arányos 7,3 százalékot nem sikerül tartani, de most „valamivel jobbak a kilátások” – magyarázta Franks, aki szerint jó esély van arra, hogy Románia tartani tudja a 7,3 százalékos hiánycélt.
A költségvetés kapcsán Franks tegnap elmondta, az IMF nem kényszerített rá a kormányra semmilyen intézkedést a tekintetben, hogyan csökkentse a költségvetési kiadásokat, és a közszférában szükséges elbocsátások mértékéről is a kabinetnek kell döntenie. „A sajtóban olyan nyilatkozatok láttak napvilágot, amelyek szerint százezer ember elbocsátásáért lennénk felelősek. Nem erről van szó. Létezik egy terv a közalkalmazottak létszámának csökkentésére, amelyet elfogadtunk.
Hogy ez milyen szintű lesz, a kormány hatáskörébe tartozik” – mutatott rá Franks azt követően, hogy találkozott Mugur Isărescu jegybankelnökkel. Mint kifejtette, a legtöbb általuk jóváhagyott intézkedés a költségvetési kiadások csökkentésére vonatkozik, a cél az, hogy ezáltal a költségvetési hiánycélt a GDP 5,9 százalékára szorítsák le. Lucian Anghel, a BNR vezető közgazdásza leszögezte, a 2010-es év legfontosabb prioritása a túlzott költségvetési kiadások lefaragásának kell lennie.
„A fiskalitás növekedését már csak azért is el kell kerülni, mert ellenkező esetben nehezebbé vállna a gazdaság helyreállítása, és csökkenne a kormányzati reformra irányuló szándék. A következő kormánynak azt megelőzően, hogy adókat növelne, más problémákra kellene koncentrálnia. Ilyen például a feketemunka és az áfacsalás felszámolása, illetve a helyi önkormányzatok szigorú ellenőrzése” – hangsúlyozta Anghel.
Mint beszámoltunk, a Bukarest és az IMF között márciusban megkötött hitelmegállapodás futamideje 24 hónap, ezalatt 8 részletben kapja meg az ország a rendelkezésre álló összeget. Románia összesen 19,95 milliárd euró felvételéről kötött megállapodást az IMF mellett az Európai Bizottsággal, amely 5, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal, amely 1, illetve a Világbankkal és más külső finanszírozókkal, amelyek szintén 1 milliárd eurót adnak.
Az ország eddig 6,5 milliárd eurót kapott meg az IMF-től és 330 milliót a Világbanktól. Az IMF szűk körű küldöttsége a hét elején érkezett Romániába, és az a feladata, hogy előkészítse az IMF második felülvizsgálatának folytatását, amelyet november elején szakították félbe a kormányválság miatt.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.