Fotó: Veres Nándor
Rendeződni látszik az energiapiaci liberalizációt követően kialakult zavaros helyzet: az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) szerdai rendelete lehetővé teszi a villanyáram-szolgáltatók számára, hogy ne az egyetemes szolgáltatási rendszerben előírt, a decemberinél akár 20 százalékkal magasabb áron szolgáltassák az energiát a lakossági fogyasztóknak, hanem kedvezményeket biztosítsanak. Két szolgáltató – köztük a legtöbb erdélyi megyében szolgáltató Electrica Furnizare – máris jelezte, hogy él a lehetőséggel, és az illetékesek elmondása szerint a másik két nagy szolgáltató is kész engedményeket tenni.
2021. január 20., 18:042021. január 20., 18:04
2021. szeptember 10., 12:122021. szeptember 10., 12:12
Elfogadta az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) szerdán azt a rendeletet, amely lehetőséget biztosít a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon. A január elsejétől liberalizált energiapiac árpolitikájába már nem szólhatnak bele, de
Ugyanakkor egyszerűsítették a szerződéskötés procedúráját, és arra kötelezték a szolgáltatókat, hogy folyamatosan tájékoztassák a lehetőségekről az ügyfeleket, tehát minden havi számlával küldjenek információkat, árajánlatokat.
Csak javasolni tudják az állami hatóságok a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy egyelőre ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak az esetében, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon.
Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke lapunknak elmondta, abban bíznak, hogy ezzel a rendelettel végre megnyugszanak a kedélyek.
– húzta alá a szakember. Jelezte egyúttal, hogy a négy nagy szolgáltató közül kettő már bejelentette, hogy megadják a kedvezményt, a visszajelzések alapján pedig arra számítanak, ezt a napokban a másik két nagy cég is meglépi. „A CEZ már korábban vállalta, hogy fél évre megadja a kedvezményt, az Electrica kedden jelentette be, hogy nyolc hónapra, tehát augusztus végéig számlázza az egyetemes árat kedvezményesen. Amint ezt a másik két nagy szolgáltató is megteszi, a kör bezárul” – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a szolgáltatók érdeke, hogy úgy készítsék elő az árliberalizációt, hogy az ügyfelek pozitív véleményt formáljanak róluk, egyikre se mutogassanak, hogy nem adott olyan kedvezményt, mint a másik.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter kedden Facebook bejegyzésében úgy fogalmazott, a visszajelzések szerint mind a négy nagy szolgáltató vállalta, hogy megadja a kedvezményt. „Ha ez megtörténik, a dolgok normális kerékvágásba kerülnek” – írta a miniszter.
Az ANRE által szerdán elfogadott rendelet előírja, hogy valamennyi szolgáltatónak havonta a számla mellett küldenie kell egy űrlapot, amelyben az egyetemes szolgáltató rendszer díjszabása mellett több szabadpiaci árajánlat is szerepel.
A szolgáltatók ezt követően visszaküldenek az ügyfélnek egy példányt a szerződésből, ezzel pedig a folyamat lezárul, a fogyasztó kikerül a szabályozott díjszabáson levő ügyfelek adatbázisából, a szabadpiacon megkötött szerződés alapján kapja a szolgáltatást.
Az űrlap bevezetésére különben azért volt szükség, hogy a kapcsolattartó pontoknál elkerüljék a torlódást, hiszen összesen nagyjából 6 millió ügyfél van még a szabályozott piacon, akik körében eddig is nyugtalanságot okozott a bizonytalanság, sokan igyekeztek minél hamarabb megkötni az új szerződést, hogy ne kockáztassák, hogy az egyetemes szolgáltatói rendszerben, emelt díjat kelljen fizetniük.
„Azt nem lehetett belefoglalni a szabályzatba, hogy a szolgáltatók kötelesek a kedvezményt megadni, a liberalizált energiapiacon már nem lehet megszabott áron számlázni” – hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán. Ugyanakkor – tette hozzá – egyértelmű, hogy a kedvezményt nem köthetik semmilyen feltételhez.
– szögezte le az alelnök. Ha pedig a szolgáltatók mégis meglépnék azt, hogy a kedvezményt az ügyfél maradásához kötik, az ügyfélvisszatartásnak minősül, és versenyellenes intézkedés, amit a Versenytanács szigorúan büntet.
A legtöbb erdélyi fogyasztó szolgáltatója, az Electrica Furnizare kedden már közleményben tudatta, hogy fogyasztóknak augusztus 31-éig van idejük eldönteni, hogy maradnak, vagy egy másik szolgáltató kedvezőbbnek tűnő ajánlatát választják.
Az egyik legnagyobb romániai villanyáram-szolgáltató illetékesei ugyanakkor leszögezték, hogy minden ügyfelük számára biztosítják az energiaszolgáltatás folytonosságát. Augusztus 31-éig pedig – ígérik – folyamatosan tájékoztatnak ajánlataikról hagyományosan – vagyis a számlával együtt –, illetve egy, kimondottan az árliberalizációról szóló online felületen.
Nincs egyelőre ok drágításra
A tavalyinál olcsóbbak az árak a villamos energia nagykereskedelmi piacán – jelentette ki érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Mint részletezte, a rendelkezésre álló adatok szerint a 2021-ben kötött hosszú távú szerződések értéke enyhén alacsonyabb, mint a tavalyi. Nem nagyok a különbségek, de szinte minden hónapban alacsonyabb az átlag nagykereskedelmi piaci ár mint tavalyi. Márciusra kötött szerződések esetén húsz lejjel kisebb az átlagár, mint a tavaly márciusban, amikor még nem érződött a járványügyi intézkedések hatása, augusztusra ez a különbség egy lejre mérséklődik. „Nem látok arra okot, hogy emelkednének a nagykereskedelmi piacon az árak. Ha valamilyen csoda folytán pár hónapon belül helyreáll a gazdasági tevékenység, eléri a 2019-es szintet, annak lehet érezhető hatása a villamosenergia-piacokon is, de egyelőre kevés az esély arra, hogy három–négy hónap alatt visszaáll a gazdaság a normális kerékvágásba” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem 900 millió lejjel egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány a szerdai ülésen.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) díjának korlátozása.
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
szóljon hozzá!