Fotó: Veres Nándor
Rendeződni látszik az energiapiaci liberalizációt követően kialakult zavaros helyzet: az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) szerdai rendelete lehetővé teszi a villanyáram-szolgáltatók számára, hogy ne az egyetemes szolgáltatási rendszerben előírt, a decemberinél akár 20 százalékkal magasabb áron szolgáltassák az energiát a lakossági fogyasztóknak, hanem kedvezményeket biztosítsanak. Két szolgáltató – köztük a legtöbb erdélyi megyében szolgáltató Electrica Furnizare – máris jelezte, hogy él a lehetőséggel, és az illetékesek elmondása szerint a másik két nagy szolgáltató is kész engedményeket tenni.
2021. január 20., 18:042021. január 20., 18:04
2021. szeptember 10., 12:122021. szeptember 10., 12:12
Elfogadta az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) szerdán azt a rendeletet, amely lehetőséget biztosít a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon. A január elsejétől liberalizált energiapiac árpolitikájába már nem szólhatnak bele, de
Ugyanakkor egyszerűsítették a szerződéskötés procedúráját, és arra kötelezték a szolgáltatókat, hogy folyamatosan tájékoztassák a lehetőségekről az ügyfeleket, tehát minden havi számlával küldjenek információkat, árajánlatokat.
Csak javasolni tudják az állami hatóságok a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy egyelőre ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak az esetében, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon.
Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke lapunknak elmondta, abban bíznak, hogy ezzel a rendelettel végre megnyugszanak a kedélyek.
– húzta alá a szakember. Jelezte egyúttal, hogy a négy nagy szolgáltató közül kettő már bejelentette, hogy megadják a kedvezményt, a visszajelzések alapján pedig arra számítanak, ezt a napokban a másik két nagy cég is meglépi. „A CEZ már korábban vállalta, hogy fél évre megadja a kedvezményt, az Electrica kedden jelentette be, hogy nyolc hónapra, tehát augusztus végéig számlázza az egyetemes árat kedvezményesen. Amint ezt a másik két nagy szolgáltató is megteszi, a kör bezárul” – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a szolgáltatók érdeke, hogy úgy készítsék elő az árliberalizációt, hogy az ügyfelek pozitív véleményt formáljanak róluk, egyikre se mutogassanak, hogy nem adott olyan kedvezményt, mint a másik.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter kedden Facebook bejegyzésében úgy fogalmazott, a visszajelzések szerint mind a négy nagy szolgáltató vállalta, hogy megadja a kedvezményt. „Ha ez megtörténik, a dolgok normális kerékvágásba kerülnek” – írta a miniszter.
Az ANRE által szerdán elfogadott rendelet előírja, hogy valamennyi szolgáltatónak havonta a számla mellett küldenie kell egy űrlapot, amelyben az egyetemes szolgáltató rendszer díjszabása mellett több szabadpiaci árajánlat is szerepel.
A szolgáltatók ezt követően visszaküldenek az ügyfélnek egy példányt a szerződésből, ezzel pedig a folyamat lezárul, a fogyasztó kikerül a szabályozott díjszabáson levő ügyfelek adatbázisából, a szabadpiacon megkötött szerződés alapján kapja a szolgáltatást.
Az űrlap bevezetésére különben azért volt szükség, hogy a kapcsolattartó pontoknál elkerüljék a torlódást, hiszen összesen nagyjából 6 millió ügyfél van még a szabályozott piacon, akik körében eddig is nyugtalanságot okozott a bizonytalanság, sokan igyekeztek minél hamarabb megkötni az új szerződést, hogy ne kockáztassák, hogy az egyetemes szolgáltatói rendszerben, emelt díjat kelljen fizetniük.
„Azt nem lehetett belefoglalni a szabályzatba, hogy a szolgáltatók kötelesek a kedvezményt megadni, a liberalizált energiapiacon már nem lehet megszabott áron számlázni” – hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán. Ugyanakkor – tette hozzá – egyértelmű, hogy a kedvezményt nem köthetik semmilyen feltételhez.
– szögezte le az alelnök. Ha pedig a szolgáltatók mégis meglépnék azt, hogy a kedvezményt az ügyfél maradásához kötik, az ügyfélvisszatartásnak minősül, és versenyellenes intézkedés, amit a Versenytanács szigorúan büntet.
A legtöbb erdélyi fogyasztó szolgáltatója, az Electrica Furnizare kedden már közleményben tudatta, hogy fogyasztóknak augusztus 31-éig van idejük eldönteni, hogy maradnak, vagy egy másik szolgáltató kedvezőbbnek tűnő ajánlatát választják.
Az egyik legnagyobb romániai villanyáram-szolgáltató illetékesei ugyanakkor leszögezték, hogy minden ügyfelük számára biztosítják az energiaszolgáltatás folytonosságát. Augusztus 31-éig pedig – ígérik – folyamatosan tájékoztatnak ajánlataikról hagyományosan – vagyis a számlával együtt –, illetve egy, kimondottan az árliberalizációról szóló online felületen.
Nincs egyelőre ok drágításra
A tavalyinál olcsóbbak az árak a villamos energia nagykereskedelmi piacán – jelentette ki érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Mint részletezte, a rendelkezésre álló adatok szerint a 2021-ben kötött hosszú távú szerződések értéke enyhén alacsonyabb, mint a tavalyi. Nem nagyok a különbségek, de szinte minden hónapban alacsonyabb az átlag nagykereskedelmi piaci ár mint tavalyi. Márciusra kötött szerződések esetén húsz lejjel kisebb az átlagár, mint a tavaly márciusban, amikor még nem érződött a járványügyi intézkedések hatása, augusztusra ez a különbség egy lejre mérséklődik. „Nem látok arra okot, hogy emelkednének a nagykereskedelmi piacon az árak. Ha valamilyen csoda folytán pár hónapon belül helyreáll a gazdasági tevékenység, eléri a 2019-es szintet, annak lehet érezhető hatása a villamosenergia-piacokon is, de egyelőre kevés az esély arra, hogy három–négy hónap alatt visszaáll a gazdaság a normális kerékvágásba” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!