Időt adnának a villanyáram-szolgáltató kiválasztására, lépni kell, ha nem akarunk többet fizetni

Nagy a zűrzavar. Mivel a cégek nem léptek időben, több időt kapnak a polgárok a megfelelő villanyáram-szolgáltató kiválasztására •  Fotó: Pál Árpád

Nagy a zűrzavar. Mivel a cégek nem léptek időben, több időt kapnak a polgárok a megfelelő villanyáram-szolgáltató kiválasztására

Fotó: Pál Árpád

Nem kell a jelenlegi árszintél jóval drágább, egyetemes szolgáltatási árat fizetnie a villanyáram-szolgáltatásért annak, aki március 31-éig új szerződést köt, hanem esetében az időközben választott szabadpiaci árat visszamenőleg, már január 1-jétől alkalmazzák, amennyiben életbe lép az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) által közvitára bocsátott rendelettervezet. Nagy-Bege Zoltánnal, a hatóság alelnökével az energiapiaci liberalizáció során felmerült gondokról és a szerződéskötés folyamatáról beszélgettünk.

Bíró Blanka

2021. január 06., 07:592021. január 06., 07:59

2021. szeptember 10., 12:142021. szeptember 10., 12:14

Március 31-ig tolná ki a határ­időt az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), amíg a lakossági fogyasztók szabadpiaci szerződést köthetnek a jelenlegi vagy az új szolgáltatóval anélkül, hogy ez drágulást eredményezne – erősítette meg kedden a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke. Mint részletezte, a hétfőn közvitára bocsátott tervezethez jövő csütörtökig várják a módosító javaslatokat, és pénteken a szabályozó tanács elé terjesztik jóváhagyásra.

korábban írtuk

Március 31-éig meghosszabbíthatják a határidőt, ameddig szerződést köthetünk a kiválasztott áramszolgáltatóval
Március 31-éig meghosszabbíthatják a határidőt, ameddig szerződést köthetünk a kiválasztott áramszolgáltatóval

A felmerült gondok nyomán március 31-éig meghosszabbíthatja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság azt a határidőt, ameddig a lakossági fogyasztók kiválaszthatják a számukra legelőnyösebb árat kínáló szolgáltatót a versenypiacon.

A jogszabályjavaslat lényege, hogy aki március végéig szerződést köt, nem kell az egyetemes szolgáltatási árat fizetnie, hanem az időközben választott szabadpiaci árat visszamenőleg, már január 1-jétől alkalmazzák.

Ez azért fontos, mert – mint ismeretes – az egyetemes szolgáltatási rendszerben 13–26 százalékkal drágábban számlázzák az áramot a szolgáltatók, tehát március 31-ig érdemes szolgáltatót választani, szerződést kötni a meglevő vagy egy új szolgáltatóval. A drágulás az inaktív fogyasztókat érinti, akik maradnak a szabályozott szerződésen, az egyetemes szolgáltatási áron – hívta fel a figyelmet az ANRE alelnöke, hangsúlyozva, választani kell egy ajánlatot a jelenlegi szolgáltató kínálatából, vagy új kereskedővel kell szerződni, mert az egyetemes szolgáltatói árnál minden kereskedő szabadpiaci ára kedvezőbb.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Késnek az értesítések, az árajánlatok

A március 31-ig történő halasztás több ok miatt is indokolt – húzta alá Nagy-Bege Zoltán is. Elmondta, hétfőn egyeztettek a szolgáltatókkal, kiderült, hogy hatalmas az érdeklődés, próbálják elkerülni, hogy tömegek gyűljenek össze a kapcsolattartó fiókoknál, tekintettel a járványügyi korlátozásokra. A halasztással ugyanakkor időt adnak a fogyasztóknak, hogy tájékozódjanak, majd tudatosan döntsenek.

Az ANRE ezen a héten beindít egy telefonvonalat, a call centerben kizárólag az energiaár-liberalizációval kapcsolatos kérdésekre válaszolnak.

Az időre mindenképpen szükség van, mert a fogyasztók többsége nem tudja, milyen árat, csomagokat kínál a jelenlegi szolgáltatója. Az ANRE alelnöke felidézte, a kereskedőknek 2020 folyamán két tájékoztatót kellett volna kiküldeniük, a második, decemberben esedékes értesítéssel pedig már meg kellett volna érkeznie a szabadpiaci árajánlatnak, feltüntetve az egyetemes fogyasztói árat is, amivel folytatódik a szerződéses viszony, abban az esetben ha a lakossági fogyasztó nem tesz semmit, és nem köt új szerződést.

Bár ezt a szolgáltatóknak decemberben kellett volna megtenniük, a kötelezettség januárra is érvényes. A hatóság várja a jelentéseket, hogy december folyamán hány értesítőt és ajánlatot küldtek ki, kivizsgálják a helyzetet, amennyiben pedig a szolgáltatók nem tettek eleget a kötelezettségeknek büntetésre számíthatnak – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Arra is felhívta a figyelmet, hogy azok a háztartási fogyasztók, akik már a szabadpiacon vannak, nem kapnak értesítést.

A számla bal felső sarkán van feltüntetve, hogy „szabadpiaci a szerződés” (piața concurențială),

tulajdonképpen már decemberben meg kellett volna kapniuk, s ezek a fogyasztók nem kapnak új ajánlatot.

A hivatalos statisztikák szerint Romániában mintegy 8 millió lakossági fogyasztó van, közülük 2 millió már a szabadpiacon, tehát 6 millió háztartási fogyasztót kellett volna decemberben kiértesíteni.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Az ár a döntő tényező

Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre arra is kitért, hogy – amint a hatóság honlapján elérhető ár-összehasonlítóban is megjelenik – változó vagy fix árat lehet választani. Ugyanakkor a szerződés időtartamát is ki lehet választani,

három hónaptól akár három évig terjedő időtartamra lehet megállapodást kötni.

Aki a leszerződött időszakra a fix árat választja, nem érheti meglepetés, hogy a szolgáltató utólag módosítja a díjszabást. Vannak ugyan a szerződésben kitételek, hogy bizonyos körülmények között módosulhat a megállapodás, vagy akár az ár, de bármilyen módosításról a szolgáltató legalább 30 nappal korábban köteles értesíteni a fogyasztót, aki eldöntheti, hogy elfogadja azt, vagy keres másik szolgáltatót.

Többnyire ahol fix árat választ a fogyasztó, az árat nem módosítják, hiszen a kereskedők hosszú távra szerződik az energiát, hogy az árat tartani tudják.

korábban írtuk

Nem indul zökkenőmentesen az árliberalizáció: több hatóság is vizsgálja a villanyáram-szolgáltatókat a felmerült gondok miatt
Nem indul zökkenőmentesen az árliberalizáció: több hatóság is vizsgálja a villanyáram-szolgáltatókat a felmerült gondok miatt

Az energetikai minisztérium január 15-e után arról dönthet, hogy sürgősségi kormányrendelettel hosszabbítja meg azt a határidőt, ameddig a lakosság a versenypiacról kiválaszthatja a számára legelőnyösebb ajánlattal kecsegtető villanyáram-szolgáltatót.

Személyesen, online vagy telefonon

Mint a hatósági illetékes részletezte, minden kereskedő legalább három lehetőséget biztosít a szerződéskötésre: személyes, online vagy telefonos megoldást. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az egyeztetések során az derült ki, hogy

a szolgáltatók csak telefonos időpont-egyeztetés után fogadják személyesen az ügyfeleket, hogy elkerüljék a torlódást.

Online a kereskedő honlapján a megfelelő ajánlatot kiválasztva lehet szerződést kötni, akinek erre nincs lehetősége, telefonon is intézkedhet, fel lehet hívni a szolgáltató telefonközpontját, az ügyfélkód alapján azonosítják a telefonálót, tájékoztatják a lehetőségeiről, az ajánlatokról, majd regisztrálják az opcióját, és a következő számlával kiküldik az új szerződést, amit aláírva postán lehet visszaküldeni, vagy személyesen bevinni a kapcsolattartó fiókba.

„Megpróbáltuk úgy lefedni a lehetőségeket, hogy minden fogyasztónak legyen esélye szerződést kötni, vagy kereskedőt váltani” – ecsetelte Nagy-Bege Zoltán. Arra is kitért, hogy egy megkereséses ügyintézés van, a kiválasztott szolgáltató vállalja a bürokratikus procedúrát, például a régi szerződés felbontását. Az új szolgáltatók kérhetnek viszont tulajdonjogot igazoló dokumentumot vagy a személyazonossági igazolvány másolatát.

korábban írtuk

A fogyasztók 90 százaléka nem tud a villanyáram árliberalizálásáról
A fogyasztók 90 százaléka nem tud a villanyáram árliberalizálásáról

A hatóságok nem tájékoztattak megfelelően, így a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudja, hogy 2021. január 1-től liberalizálják a villanyáram árát – olvasható az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület (AEI) közleményében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány