Fotó: Gecse Noémi
A hatóságok nem tájékoztattak megfelelően, így a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudja, hogy 2021. január 1-től liberalizálják a villanyáram árát – olvasható az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület (AEI) közleményében.
2020. december 12., 10:332020. december 12., 10:33
2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15
Szakértők szerint a szolgáltatók ugyanazokat a „praktikákat” vetik be, mint a nyáron a földgáz már bevezetett árliberalizációjakor:
Az egyesület figyelmeztet, hogy január 1-től csak szabadpiaci szerződések lesznek érvényben, bár 2020. július 1. és december 31. között a háztartási fogyasztók egy része a szabályozott piacról vásárolta az energiát. Ez azt jelenti, hogy januártól minden fogyasztó a saját igényei és az árajánlatok alapján választhat szolgáltatót.
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elfogadott egy keretszabályozást, hogy segítse a fogyasztókat. Ebben kötelezettségeket írnak elő arra vonatkozóan, hogy a szolgáltatók tájékoztassák az árliberalizálásról a háztartási fogyasztókat: az információkat a számlához kell csatolniuk, de a saját honlapjukon, ügyfélszolgálati pontokon is népszerűsíteniük kell. Az AEI készített egy felmérést, és kiderült, hogy
A „nincs tudomásuk róla”, nem azt jelenti, hogy nem kaptak értesítést, de a fogyasztók általában úgy járnak el, hogy fogják a számlát, elmennek és kifizetik, ám nem olvassák el, hogy mit ír a 2., 3., vagy a 4. oldalon – hívják fel a figyelmet az egyesület szakértői. Kifejtik, a gázár-liberalizáció már felszínre hozta, hogy a borítékban elküldött tájékoztatás nem hatékony, mégis jóváhagyták ugyanazt a gyakorlatot az energiaár esetében is, holott a módszer a fogyasztók kárára van.
A hatóság 2020/171-es rendelete értelmében a szolgáltatók kötelesek az október 1. és december 1. közötti időszakban tájékoztatni a fogyasztókat az árliberalizálásról, majd decemberben, miután a hatóság jóváhagyta az elosztói díjszabást, közölniük kell egy általános árajánlatot.
– fogalmazzák meg az egyesület szakértői. Mivel a szabályzat szerint ha a fogyasztó nem köt új szerződést, az érvényben levőt automatikusan meghosszabbítják, így január 1-én a fogyasztók többsége a jelenlegi szolgáltatójánál marad – hívják fel a figyelmet a közleményben.
Miközben európai uniós viszonylatban enyhén csökkent a háztartási elektromos energia átlagára 2020 első félévében a 2019-es esztendő hasonló időszakához képest, voltak olyan országok, ahol drágult a villamos energia.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
1 hozzászólás