Fotó: Gecse Noémi
A hatóságok nem tájékoztattak megfelelően, így a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudja, hogy 2021. január 1-től liberalizálják a villanyáram árát – olvasható az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület (AEI) közleményében.
2020. december 12., 10:332020. december 12., 10:33
2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15
Szakértők szerint a szolgáltatók ugyanazokat a „praktikákat” vetik be, mint a nyáron a földgáz már bevezetett árliberalizációjakor:
Az egyesület figyelmeztet, hogy január 1-től csak szabadpiaci szerződések lesznek érvényben, bár 2020. július 1. és december 31. között a háztartási fogyasztók egy része a szabályozott piacról vásárolta az energiát. Ez azt jelenti, hogy januártól minden fogyasztó a saját igényei és az árajánlatok alapján választhat szolgáltatót.
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elfogadott egy keretszabályozást, hogy segítse a fogyasztókat. Ebben kötelezettségeket írnak elő arra vonatkozóan, hogy a szolgáltatók tájékoztassák az árliberalizálásról a háztartási fogyasztókat: az információkat a számlához kell csatolniuk, de a saját honlapjukon, ügyfélszolgálati pontokon is népszerűsíteniük kell. Az AEI készített egy felmérést, és kiderült, hogy
A „nincs tudomásuk róla”, nem azt jelenti, hogy nem kaptak értesítést, de a fogyasztók általában úgy járnak el, hogy fogják a számlát, elmennek és kifizetik, ám nem olvassák el, hogy mit ír a 2., 3., vagy a 4. oldalon – hívják fel a figyelmet az egyesület szakértői. Kifejtik, a gázár-liberalizáció már felszínre hozta, hogy a borítékban elküldött tájékoztatás nem hatékony, mégis jóváhagyták ugyanazt a gyakorlatot az energiaár esetében is, holott a módszer a fogyasztók kárára van.
A hatóság 2020/171-es rendelete értelmében a szolgáltatók kötelesek az október 1. és december 1. közötti időszakban tájékoztatni a fogyasztókat az árliberalizálásról, majd decemberben, miután a hatóság jóváhagyta az elosztói díjszabást, közölniük kell egy általános árajánlatot.
– fogalmazzák meg az egyesület szakértői. Mivel a szabályzat szerint ha a fogyasztó nem köt új szerződést, az érvényben levőt automatikusan meghosszabbítják, így január 1-én a fogyasztók többsége a jelenlegi szolgáltatójánál marad – hívják fel a figyelmet a közleményben.
Miközben európai uniós viszonylatban enyhén csökkent a háztartási elektromos energia átlagára 2020 első félévében a 2019-es esztendő hasonló időszakához képest, voltak olyan országok, ahol drágult a villamos energia.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
Az energiaügyi minisztérium közvitára bocsátotta azt a mechanizmust, amellyel július 1-jétől, a villamosenergia-piac liberalizációját követően támogatni kívánja az energiafogyasztókat.
A közalkalmazottaknak járó úgynevezett antennapótlékot fix összegben, nem bérarányosan kellene megállapítani, mivel nem a bérszinthez, hanem a munkakörülményekhez kell igazodnia – jelentette ki Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Miközben a hiány lefaragását célzó intézkedéscsomag kidolgozása közben a politikai alakulatok tárgyalásain szó esik többek között az áfa emeléséről is, a nem hatékony adóbehajtás miatt jelenleg is tetemes potenciális bevételtől esik el az államkassza.
Tájékoztató kampányt indított az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) az elektromos energia fogyasztói számára annak apropóján, hogy 2025. július 1-jén megszűnik az árplafon-kompenzációs rendszer a villanyáram esetében.
A Hidroelectrica minden olyan fogyasztót képes átvenni, aki áramszolgáltatót akar váltani – közölte a cég szerdai közleményében.
Ha Románia áttérne a progresszív adózásra, nem lenne szükség az általános forgalmi adó (áfa/TVA) megemelésére – jelentette ki szerdán Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
1 hozzászólás