Fotó: Haáz Vince
Július elsejétől 20 százalékos áremelést irányoz elő a Román Vasúttársság személyszállító ágazatának (CFR Călători) költségvetése, a drágításra azonban még a kormánynak is rá kell bólintania. Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter szerint a büdzsétervezet hamarosan a Ciucă-kabinet elé kerül.
2022. március 24., 13:362022. március 24., 13:36
2022. március 24., 16:312022. március 24., 16:31
A közlekedési tárca vezetője amúgy megalapozottnak tartja az áremelést, ugyanis 2013. óta nem drágultak a vonatjegyek. „Lássuk, lesz-e elég bölcs a kormány, hogy elfogadja ezt a költségvetést” – fogalmazott csütörtöki sajtónyilatkozatában Grindeanu.
Mint mondta, a kormány már négyet elfogadott a közlekedési tárcának alárendelet intézmények költségvetései közül, kettő még hátra van.
A közlekedésügyi miniszter beszélt ugyanakkor arról is, hogy az év elején megegyezett az általa vezetett tárca, az állami vasúttársaság és a szakszervezetek, hogy a CFR részlegei költségvetésének függvényében növelik a vasúti alkalmazottak bérét.
Július elsejétől megdrágulhatnak a vonatjegyek, amennyiben a közlekedésügyi minisztérium rábólint a Román Vasúttársaság személyszállító ágazatának (CFR Călători) kérésére.
Amint arról beszámoltunk, a Román Vasúttársság személyszállító ágazata februárban juttatta el a kormányhoz az idei költségvetéstervezetét, a dokumentumban már akkor láthattuk, hogy július elsejétől áremelést kérnek. Az indoklásban a vállalat az üzemanyaggal és a villanyárammal járó kiadások növekedését említette,
Számításaik szerint ugyanakkor a vagonok fenntartásával járó költségek is emelkednek.
Azt azonban nem pontosították, hogy mekkora drágításra számíthatunk. A vasúttársaság kérését a közlekedésügyi minisztériumnak is jóvá kellett hagynia, és a szaktárcánál döntöttek az áremelés mértékéről is.
Mint ismeretes, legutóbb 2013-ban emelték a vonatjegyek árát, akkor 10 százalékos volt a drágítás.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!