2009. július 22., 09:532009. július 22., 09:53
Kasléder József, Málnás polgármestere a Mediafax hírügynökségnek elmondta, a program egyik feltétele a 30 százalékos önrész előteremtése, ám ennyi pénzzel az önkormányzat nem rendelkezik. A község elöljárói potenciális magánbefektetőkkel is tárgyaltak, hogy ily módon teremtsék elő a pályázati feltételek által megkövetelt önrészt, azonban a gazdasági válság miatt egyelőre nem jártak sikerrel. Kasléder József hangsúlyozta, az aquapark tervéről nem mondtak le, csak elhalasztották azt. A község elöljárói keresik a lehetőségeket és a forrásokat, hogy előteremtsék a projekt megvalósításához szükséges pénzügyi fedezetet. Tavaly kiválasztották már a céget a műszaki terv elkészítésére, ám ezt a szerződést kénytelenek voltak felbontani.
Málnásfürdő a Málnás falu közelében fekvő üdülőtelep fürdőjéről és ásványvizéről volt ismert Erdély-szerte. Első, gerendákkal bélelt fürdőmedencéje az 1700-as évek közepén épült, a 19. században felújították, meleg fürdőt, vendéglőt építettek mellé. A meleg fürdő, a strand és a mofetta jelenleg nem működik, egykor elegáns villái egyre leromlottabb állapotban vannak. A vendéglő és a szálloda a brassói Ioan Neculae üzletember tulajdonában van, aki a magánosításkor megvásárolta Kovászna megye legnagyobb turisztikai társaságának, az Olt Turisztika Rt.-nek a részvényeit. A község benne van a Borvizek útja elnevezésű turisztikai projektben is.
Az önkormányzat a turizmus fellendítését reméli az aquapark megépítésétől. Az élményfürdőt öthektáros területre tervezték, fedett és szabadtéri résszel. Az elképzelés szerint a fedett részben három medence kapna helyet: gyermek-, élmény- és borvizes. Ugyancsak a fedett részben szeretnének kialakítani egy wellnessközpontot is. A nyári használatra tervezett szabadtéri részen is három medence lenne, mellettük játszótér, napozó, sportpályák, öltözők. A létesítmény a szórakozási lehetőségek mellett a gyógykezelést is biztosítaná a látogatóknak. A befektetés értéke megközelíti a hatmillió eurót, ebből több mint másfél millió eurót kellene hogy álljon az önkormányzat.
Nem Málnás az egyetlen háromszéki község mely aquapark építése révén szeretné fellendíteni az idegenforgalmat. Nemrég Uzon község önkormányzata jelentette be, hogy az ez idáig főleg 34 nyilvántartott kúriája miatt látogatott Bikfalvára terveznek aquaparkot. A hárommillió euróra becsült befektetésre szintén pályázat révén kívánnak pénzt szerezni.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.