2013. január 22., 21:132013. január 22., 21:13
Dijsselbloem Jean-Claude Junckert váltja, aki nyolc éven át vezette a csoportot. Dijsselbloem előtt nehéz feladatok állnak: az Eurogroupot vezetve vissza kell állítania a 17 európai uniós országban használt euró stabilitását, tárgyalnia kell a ciprusi mentőcsomagról, az eurózóna egyes országait sújtó eladósodottság és a súlyos munkanélküliség csökkentéséről, miközben szembe kell néznie azzal, hogy a tagállamokban egyre nő a megszigorításokkal szembeni elégedetlenség.
Megválasztása után Dijsselbloem óvott a túlzott derűlátástól. Alapvető fontosságúnak nevezte az eurózónán belüli bankunió létrehozását. A recesszióban lévő övezet politikáját szerinte a fenntartható növekedés megteremtésére kell összpontosítani, amihez a szigorú, de egyénileg szabott költségvetési politika folytatása nélkülözhetetlen. A költségvetési kiigazítások ütemét továbbra is az adott ország sajátos költségvetési és makrokockázatainak figyelembevételével kell meghatározni – hangoztatta, hozzátéve: a fiskális fegyelem és a pénzügyi segítségnyújtás az eurózóna országai között nem egymást kizáró dolgok.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.